Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci objevili u Japonska největší podmořskou sopku na světě

Podmořská sopka u ostrova Tonga v jižním pacifiku. Dým a popel stoupaly stovky metrů do vzduchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podmořská sopka u ostrova Tonga v jižním pacifiku. Dým a popel stoupaly stovky metrů do vzduchu. | foto: ČTK

NEW YORK Američtí vědci objevili východně od pobřeží Japonska obrovskou podmořskou sopku, která je největší na světě a jednou z největších v celé sluneční soustavě. Zprávu o podmořském sopečném masivu Tamu zveřejnili v odborném časopisu Nature Geoscience, informovala americká televize CBS.

O existenci rozlehlého podmořského masivu vědci věděli už dříve. Měli ale podle amerického geologa Williama Sagera zato, že jde o soustavu menších vulkánů. Masiv Tamu, který leží asi 1600 kilometrů od břehů Japonska, je ale podle Sagera jedinou sopkou. Její rozloha je nesrovnatelná s kterýmkoli pozemským vulkánem.

Sopka Tamu, jež se zformovala při změnách zemské kůry před 145 miliony lety, má podle vědců rozlohu 192.000 čtverečních kilometrů. Její úpatí leží víc než šest kilometrů pod hladinou Pacifiku. Doslova jako trpaslík se proti ní jeví dosud největší známá sopka Mauna Loa na amerických Havajských ostrovech. Její rozloha dosahuje 3200 čtverečních kilometrů.

Zrození sopky trvalo až dva miliony let

Nedaleko sopky Tamu se podle Sagera nacházejí další mamutí vulkány, například sopka Ori s rozlohou 48.000 čtverečních kilometrů. Vědci ale musejí tento geologický útvar podrobit podrobnějšímu zkoumání, aby mohli stanovit, zda skutečně jde o jedinou sopku, a nikoli o shluk sopek menších.

"Horský masiv v Tichém oceánu známe dlouhá desetiletí a tušili jsme, že tam jsou velikánské kopce," řekl časopisu Sager. "Nevěděli jsme ale nic o jejich struktuře, neměli jsme žádné nástroje, s jejichž pomocí by bylo možné ji zjistit," dodal. V roce 2009 ale vědci získali unikátní technické vybavení, které umožňovalo dálkové monitorování dna. Do oblasti se vydala průzkumná loď Marcus G. Langseth. Až díky ní se podařilo zjistit, že láva ve zkoumaném masivu nevytéká z více kráterů, ale jen z jednoho.

Do masivu sopky se podařilo vyvrtat otvor hluboký 170 metrů. Z odebraných vzorků vědci usoudili, že sopka se dřív nacházela v mělčím moři, ale nad úroveň hladiny se nikdy nedostala. Její "zrození" trvalo jeden až dva miliony let. Sager přitom nevylučuje, že příští výzkumy ukážou na existenci dalších, ještě větších tichomořských vulkánů.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...