8. října 2011 14:45 Lidovky.cz > Relax > Věda

ANKETA: Je očkování dětí zbytečné?

Očkování má své zastánce i odpůrce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování má své zastánce i odpůrce. | foto: Shutterstock

Očkovat děti je zbytečné, namítají někteří rodiče. Očkování nelze ničím nahradit, zdůrazňují lékaři. Kdo má pravdu?

Záškrt, černý kašel, tetanus, dětská obrna. Nemoci, které dnes už prakticky neznáme. Přesto jsou děti proti těmto chorobám očkovány. A nejenom proti nim, ale také proti žloutence typu B, hemofilové infekci typu b, zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Proč? ptají se někteří rodiče.

Jako argument uvádějí, že epidemie těchto nemocí jsou už minulostí, protože lidé nejsou oslabení hladem, častěji než v minulosti si myjí ruce a pitná voda je běžně dostupná. Odborníci naopak tvrdí, že epidemie se nevyskytují právě díky plošnému očkování a pokud s ním přestaneme, nemoci se rychle vrátí.

Kdo odmítá očkování vystavuje svoje děti nebezpečí, že mohou dostat některou z výše uvedených nemocí. Riziko infekčních nemocí rozhodně nezmizelo, varují lékaři.

Globalizace, imigrace a cestování šíření infekcí prospívá. Navíc neočkované dítě může nakazit děti, které nemohly třeba kvůli alergii nebo poruše imunitního systému dostat tzv. hexavakcínu, která zvyšuje ochranu proti šesti základním infekčním chorobám.

Anketa

Mají rodiče právo odmítnout očkování svých dětí?

Ano 1645
Ne 985

Pošlete nám svůj názor

Hlasování můžete doplnit komentářem. Seriozní připomínky využijeme v článku, který vyjde 12. října v příloze Medicína a Věda. Anketa končí 11. října.

Připomínky posílejte na adresu josef.matyas@lidovky.cz.