Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Dospívající ohrožuje řada nemocí. Někdy stačí očkování

Očkování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Dospívající chlapce a děvčata ohrožuje řada nemocí, proti kterým se podle lékařky očkovacího centra Miriam Schejbalové mohou chránit očkováním. Především jsou to žloutenky A a B, meningokokové infekce, klíšťový zánět mozku a u dívek rakovina čípku děložního přenášená virem HPV.

Další rizika přinášejí obtíže související s dospíváním, například poruchy příjmu potravy, akné či sexuálně přenosné nemoci.

"Žloutenkou A nebo B onemocní v ČR ročně asi tisíc lidí. Dospívající jsou rizikovou skupinou, protože více cestují a žijí společenským životem. Navíc mají sklon rizika podceňovat," řekla lékařka.

Žloutenky
Vakcína chrání proti žloutence A i B, stojí včetně aplikace 1620 korun, nutné jsou tři dávky. Většina zdravotních pojišťoven na ni přispívá. "Prevenci také pomáhá důsledná hygiena, opatrnost při cestování a vyhýbání se sexuální promiskuitě a injekčně aplikovaným drogám," poradila lékařka.

Meningokokové infekce způsobí ročně stovku onemocnění, až deset procent může skončit smrtí. Ohroženy jsou zejména malé děti a dospívající, u nich zvyšuje riziko fyzické a psychické vyčerpání vyplývající z jejich životního stylu, ke kterému patří ponocování, alkohol, případně drogy. "Meningokok se přenáší kýchnutím, líbáním nebo i pouhým pitím z lahve od nosiče nákazy," varovala lékařka. Během několika hodin je pacient ohrožen na životě.

Propuknutí nemoci se dá bránit posilováním imunity pravidelným sportem, častým pobytem v přírodě a zdravým životním stylem. Ochranu skýtá očkování, vakcína stojí 1660 korun a stačí jedna dávka.

Zánět mozku a rakovina
Klíšťový zánět mozku může mít trvalé následky, může skončit i úmrtím. Dospívající jsou ohroženi, protože se často pohybují v přírodě, kde mohou klíště chytit. Očkuje se ve třech dávkách, každá stojí 670 korun, v tříletých intervalech následuje přeočkování.

Rakovinu děložního čípku způsobuje virus HPV, který postihuje ženy i muže. Přenáší se sexem. Je vysoce nakažlivý, stačí setkat se s ním jednou v životě. Většina sexuálně aktivních žen i mužů se během života nakazí.

Kondom chrání jen částečně. Nejspolehlivější prevencí je nákaze se vyhnout - jiná ochrana než věrný partnerský vztah, užívání kondomu a očkování není. Vakcína včetně aplikace stojí 3450 korun, nutné jsou tři dávky, některé zdravotní pojišťovny přispívají v akcích na třetí dávku.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?