31. května 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Dospívající ohrožuje řada nemocí. Někdy stačí očkování

Očkování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Dospívající chlapce a děvčata ohrožuje řada nemocí, proti kterým se podle lékařky očkovacího centra Miriam Schejbalové mohou chránit očkováním. Především jsou to žloutenky A a B, meningokokové infekce, klíšťový zánět mozku a u dívek rakovina čípku děložního přenášená virem HPV.

Další rizika přinášejí obtíže související s dospíváním, například poruchy příjmu potravy, akné či sexuálně přenosné nemoci.

"Žloutenkou A nebo B onemocní v ČR ročně asi tisíc lidí. Dospívající jsou rizikovou skupinou, protože více cestují a žijí společenským životem. Navíc mají sklon rizika podceňovat," řekla lékařka.

Žloutenky
Vakcína chrání proti žloutence A i B, stojí včetně aplikace 1620 korun, nutné jsou tři dávky. Většina zdravotních pojišťoven na ni přispívá. "Prevenci také pomáhá důsledná hygiena, opatrnost při cestování a vyhýbání se sexuální promiskuitě a injekčně aplikovaným drogám," poradila lékařka.

Meningokokové infekce způsobí ročně stovku onemocnění, až deset procent může skončit smrtí. Ohroženy jsou zejména malé děti a dospívající, u nich zvyšuje riziko fyzické a psychické vyčerpání vyplývající z jejich životního stylu, ke kterému patří ponocování, alkohol, případně drogy. "Meningokok se přenáší kýchnutím, líbáním nebo i pouhým pitím z lahve od nosiče nákazy," varovala lékařka. Během několika hodin je pacient ohrožen na životě.

Propuknutí nemoci se dá bránit posilováním imunity pravidelným sportem, častým pobytem v přírodě a zdravým životním stylem. Ochranu skýtá očkování, vakcína stojí 1660 korun a stačí jedna dávka.

Zánět mozku a rakovina
Klíšťový zánět mozku může mít trvalé následky, může skončit i úmrtím. Dospívající jsou ohroženi, protože se často pohybují v přírodě, kde mohou klíště chytit. Očkuje se ve třech dávkách, každá stojí 670 korun, v tříletých intervalech následuje přeočkování.

Rakovinu děložního čípku způsobuje virus HPV, který postihuje ženy i muže. Přenáší se sexem. Je vysoce nakažlivý, stačí setkat se s ním jednou v životě. Většina sexuálně aktivních žen i mužů se během života nakazí.

Kondom chrání jen částečně. Nejspolehlivější prevencí je nákaze se vyhnout - jiná ochrana než věrný partnerský vztah, užívání kondomu a očkování není. Vakcína včetně aplikace stojí 3450 korun, nutné jsou tři dávky, některé zdravotní pojišťovny přispívají v akcích na třetí dávku.

ČTK, Lidovky.cz

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz