Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Dospívající ohrožuje řada nemocí. Někdy stačí očkování

Očkování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Dospívající chlapce a děvčata ohrožuje řada nemocí, proti kterým se podle lékařky očkovacího centra Miriam Schejbalové mohou chránit očkováním. Především jsou to žloutenky A a B, meningokokové infekce, klíšťový zánět mozku a u dívek rakovina čípku děložního přenášená virem HPV.

Další rizika přinášejí obtíže související s dospíváním, například poruchy příjmu potravy, akné či sexuálně přenosné nemoci.

"Žloutenkou A nebo B onemocní v ČR ročně asi tisíc lidí. Dospívající jsou rizikovou skupinou, protože více cestují a žijí společenským životem. Navíc mají sklon rizika podceňovat," řekla lékařka.

Žloutenky
Vakcína chrání proti žloutence A i B, stojí včetně aplikace 1620 korun, nutné jsou tři dávky. Většina zdravotních pojišťoven na ni přispívá. "Prevenci také pomáhá důsledná hygiena, opatrnost při cestování a vyhýbání se sexuální promiskuitě a injekčně aplikovaným drogám," poradila lékařka.

Meningokokové infekce způsobí ročně stovku onemocnění, až deset procent může skončit smrtí. Ohroženy jsou zejména malé děti a dospívající, u nich zvyšuje riziko fyzické a psychické vyčerpání vyplývající z jejich životního stylu, ke kterému patří ponocování, alkohol, případně drogy. "Meningokok se přenáší kýchnutím, líbáním nebo i pouhým pitím z lahve od nosiče nákazy," varovala lékařka. Během několika hodin je pacient ohrožen na životě.

Propuknutí nemoci se dá bránit posilováním imunity pravidelným sportem, častým pobytem v přírodě a zdravým životním stylem. Ochranu skýtá očkování, vakcína stojí 1660 korun a stačí jedna dávka.

Zánět mozku a rakovina
Klíšťový zánět mozku může mít trvalé následky, může skončit i úmrtím. Dospívající jsou ohroženi, protože se často pohybují v přírodě, kde mohou klíště chytit. Očkuje se ve třech dávkách, každá stojí 670 korun, v tříletých intervalech následuje přeočkování.

Rakovinu děložního čípku způsobuje virus HPV, který postihuje ženy i muže. Přenáší se sexem. Je vysoce nakažlivý, stačí setkat se s ním jednou v životě. Většina sexuálně aktivních žen i mužů se během života nakazí.

Kondom chrání jen částečně. Nejspolehlivější prevencí je nákaze se vyhnout - jiná ochrana než věrný partnerský vztah, užívání kondomu a očkování není. Vakcína včetně aplikace stojí 3450 korun, nutné jsou tři dávky, některé zdravotní pojišťovny přispívají v akcích na třetí dávku.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...