Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Biologové ve Vodňanech chtějí vyrábět kaviár, aniž zabijí jesetera

Jeseter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeseter | foto: ČTK

České Budějovice Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích vybuduje ve Vodňanech výzkumné centrum za 370 milionů korun, které se bude specializovat na rybářství a vodní kulturu. Jednou z hlavních priorit bude výzkum výroby kaviáru, při níž lidé nemusejí zabíjet jesetery. ČTK to řekla projektová manažerka z Jihočeské univerzity Petra Plachtová.

Projektové práce na areálu začnou v srpnu a v roce 2013 by Jihočeská univerzita mohla středisko nazvané Výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz otevřít. "Dvě stávající budovy zrekonstruujeme a jednu postavíme úplně novou," uvedla Plachtová. Z celkové částky 370 milionů korun dostane univerzita 270 milionů korun z fondů Evropské unie.

Výzkumné centrum se bude zabývat šesti hlavními prioritami, například kvalita rybího masa, kvalita vody a technologie produkce kaviáru. Vědci na novém pracovišti ve Vodňanech by rádi dokázali vyrobit kaviár, aniž při tom musejí zabít jesetera.

"Moc dobře víme, že jeseterů je ve volné přírodě málo. A třeba právě v Rusku jich hodně umírá kvůli výrobě kaviáru. Vědci v našem centru se budou snažit vypracovat metodu, díky níž by z jesetera vytřeli jikry na kaviár, ale ryba by mohla dál plnohodnotně žít," řekla Plachtová.

Vodňanská pobočka Jihočeské univerzity má s chovem ryb dlouholeté zkušenosti a velké jméno i v zahraničí. Například letos v květnu ji Metropolitní univerzita v Mexiku požádala o zaslání plůdků dvou plemen kapra.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!