Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Britové mají protijed proti jedu z "deštníkové vraždy"

Všestranný deštník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všestranný deštník | foto: Reprofoto

PRAHA Britští vědci vytvořili první protijed proti toxinu, kterým v roce 1978 východoevropské tajné služby zabily v Londýně bulharského novináře.

Bílkovinný jed ricin se získává ze semen skočce obecného, který se pěstuje na okrasu a jako zdroj ricinového oleje. Ricin je asi tisíckrát jedovatější než kyanid, ovšem smrtelná dávka se liší podle toho, jakým způsobem se jed dostane to těla (vdechnutím, polknutím či vstříknutím). 

Například v roce 1978 použil bulharský agent při vraždě spisovatele a disidenta Georgie Markova deštník, který do nohy oběti vpravil kuličku s ricinem. Případ se stal známým jako "deštníková vražda". Markov, stejně jako většina obětí, zemřel v důsledku orgánového selhání (obvykle jsou zasaženy plíce, játra a ledviny).

Do současné doby nebyl znám žádný účinný protijed a odborníci se obávali jeho možného zneužití ricinu při teroristických útocích. Proto se na výrobě protijedu intenzivně pracovalo. Úspěch jako první údajně oslavili vědci z britské Defence Science and Technology Laboratory (DSTL) v Porton Downu ve Wiltshire.

Z protilátek od ovcí vystavených velmi malým dávkám ricinu vytvořili protijed, který účinkuje do 24 hodin po vystavení jedu. Už během několika příštích let by měl být dostupný pro armádní i civilní použití.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem
Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem

Eva Horčíková ve svém zaměstnání uplatňuje svůj vřelý vztah k přírodě, bylinkám i zvířatům. Od roku 2009 totiž vyvíjí kosmetiku pro značku Manufaktura. Přečtěte si, co radí dodržovat při péči dětskou pokožku.