Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Češi zabodovali. Objasnili roli sirovodíku při zrání savčích vajíček

Vyjmutí jádra z vajíčka. Snímek byl pořízen 31. ledna 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyjmutí jádra z vajíčka. Snímek byl pořízen 31. ledna 2012. | foto: Reuters

PRAHA Vědci z České zemědědělské univerzity (ČZU) v Praze ve spolupráci s francouzskými kolegy z univerzity v Lille objevili významnou roli toxického plynu sulfan, dříve známého jako sirovodík, při zrání savčích vajíček. Objev, o němž v úterý informoval odborný časopis PLOS ONE, by se mohl využít například při umělém oplodnění ve zkumavce.

"Prokázali jsme, že pod vlivem sulfanu se ve vajíčku urychleně aktivují hned dva enzymy, které jsou klíčové pro zrání vajíček," uvedl vedoucí týmu Jan Nevoral z ČZU. Vajíčka dozrálá v nízkých koncentracích tohoto plynu navíc s vyšší účinností zahajují embryonální vývoj.

Vajíčka dozrálá v laboratorních podmínkách nedosahují stejných parametrů jako ta, která dozrávají v přirozeném prostředí. Vědci zatím marně zkoumají, jaké faktory specifické pro prostředí vaječníku za tím stojí. "Na základě našich výzkumů jsme došli k závěru, že jednou z chybějících látek mohou být velmi malá množství sulfanu, který v těchto koncentracích už není jedovatý," doplnil Nevoral.

Pro vědecké účely

Zrání vajíček v laboratorním prostředí se používá nejen u umělého oplodnění, ale také při nejrůznějších biotechnologiích u hospodářských zvířat. Vědci roli sulfanu zkoumali na vajíčkách prasat, která zrají podobně jako lidská.

Zkoumání regulační funkce, jakou molekuly plynu sehrávají v buňkách, má poměrně krátkou historii. Průlomový byl objev funkce oxidu dusného při řízení průsvitu cév, za který v roce 1998 dostala trojice amerických vědců Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!