Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Českou hlavou je mezinárodně uznávaný historik František Šmahel

Národní cenu vlády Česká hlava získal mezinárodně uznávaný historik František Šmahel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní cenu vlády Česká hlava získal mezinárodně uznávaný historik František Šmahel | foto: ČTK

PRAHA Osm cen oznámil projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, získal mezinárodně uznávaný historik František Šmahel. Stal se tak prvním oceněným představitelem humanitního oboru. Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka ocenil jeho celoživotní dílo, občanské a vědecké postoje, které zastává. Oceněni jsou například i vědci za dlouhodobý výzkum elektronových mikroskopů nebo HIV viru, oznámili dnes pořadatelé na tiskové konferenci.

Šmahel se soustřeďuje na dějiny středověku, zejména na období lucemburské dynastie a české reformace. Jeho vědecké výsledky jsou respektovány v Česku i zahraničí. "Při podobných příležitostech se říkává, že pocty také zavazují. Jelikož se mi však blíží osmdesátka, je na závazky už pozdě," řekl profesor Šmahel z Centra medievistických studií Praha Filosofického ústavu AV ČR. Těší jej také, že se prolomila jistá bariéra kolem humanitních disciplín, které "se tím na pár hodin a snad i dní dočkaly uznání jako předtím laureáti přírodních a technických vědy".

František Šmahel

František Šmahel pomohl očistit období husitství od nacionálních a politických kontextů. Přispěl k tomu i jeho kritický přístup k dobovým pramenům a nové metody při studiu historie. Podobným způsobem by se podle něj mělo pohlížet i na moderní českou historii, problém však vidí v jejím neustálém obracení.

"Česká společnost už bezmála sto let mění nejen státní uspořádání a společenské systémy, ale i vztah k minulosti. Další přehodnocování a obracení historie naruby už zřejmě nikam nepovede," řekl profesor Šmahel. Živé minulosti se uniknout nedá, tu vzdálenou je lepší ponechat všestrannému odbornému zkoumání, uvedl. K poučení Čechů z vlastní minulosti se však staví skepticky, neboť ani dříve tak nečinili.

Ocenění přírodních věd

Cenu společnosti Kapsch (Invence) za mimořádný počin v oblasti základního, aplikovaného výzkumu nebo technologických inovací a využitelnosti v praxi, získala Ilona Müllerová z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně. Češi byli třetí na světě, kteří dokázali vyrobit elektronový mikroskop. Müllerová navrhla nové formy čoček do objektivů, které využívají dokonalejší takzvaný detekční systém pro rastrovací elektronové mikroskopy.

Nejen za dlouhodobý výzkum HIV viru putovala Cena Skupiny ČEZ (Patria) za profesorem Mikulášem Popovičem z Ústavu lidské virologie při Marylandské univerzitě. Díky svým objevům určil retrovirového původce onemocnění AIDS a jako první prokázal podmínky, za kterých se HIV může šířit. To se využilo pro sestavení prvního diagnostického testu pro HIV infekci, a zabránilo se tak jejímu nejhoršímu šíření v důsledku infuze krevních preparátů.

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy (Doctorandus) obdržel Ondřej Maršálek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Zabývá molekulárními simulacemi působení ionizujícího záření na vodu a vlastnostmi elektronu "rozpuštěného ve vodě". Výsledky jeho práce mají praktický význam všude, kde je vodní prostředí vystaveno ionizujícímu záření, tedy například při zpracování a skladování jaderného odpadu nebo při ozařování zhoubných nádorů.

Národní cena za vědu

Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o něm hovoří jako o české Nobelově ceně. Spojena je s projektem Česká hlava, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence. Laureáti si rozdělí téměř dva miliony korun.

Cenu Všeobecné zdravotní pojišťovny (Gaudeamus) získal Jiří Václavík z Ústavu organické technologie VŠCHT, který ve svých 25 letech zaujal výsledkem své pětileté práce českou i zahraniční vědeckou komunitu. Věnoval se moderní syntetické metodě využitelné především ve farmaceutickém průmyslu a výzkumu léčiv. Novou Mimořádnou cenu odborné poroty Česká hlava si odnesla společnost TAJMAC - ZPS ze Zlína, která vyvinula nový vícevřetenový automat - obráběcí stroj.

Ceny Industrie a životního prostředí

Ministerstvo průmyslu udělilo cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (Industrie) společnosti Dvořák - svahové sekačky s.r.o. U sekaček Spider ocenilo jejich široké uplatnění, nízkonákladový a bezpečný provoz. Český výrobek chráněný mezinárodním patentem se prodává do více než 50 zemí celého světa.

Ministr životního prostředí ocenil Romana Pavelu z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze za nalezení účinné ochrany rostlin před chorobami a škůdci, která je na přírodní bázi. Díky objevu vzniklo v ČR nové výrobní odvětví - výroba botanických pesticidů.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.