Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. listopadu 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci ocenění za diagnostiku rakovinných buněk zakládají start-up

Věda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda | foto: Shutterstock

PLZEŇ Tým výzkumného centra NTIS Západočeské univerzity v Plzni, který získal v říjnu v Bostonu ocenění za unikátní diagnostiku dynamiky rakovinných buněk, připravuje start-up firmu a hledá investora na komercionalizaci svých výzkumů. Informoval o tom vedoucí týmu, mladý kybernetik Daniel Georgiev.

Mezi zhruba 300 světovými univerzitami uspěli plzeňští vědci tím, že popsali a experimentálně ověřili nástroj z oblasti inženýrských metod v syntetické biologii. „Umožňuje včas rozpoznat, kdy klasická rakovina přechází do fáze metastáz,“ řekl vědecký ředitel NTIS Eduard Janeček.

Tým se nyní pokouší o komercionalizaci výsledků soutěže ve start-up firmě, pro níž se shání počáteční kapitál.

„K tomu, jak budou vypadat biotechnologie za deset až 50 let, slouží mezinárodní vizionářská soutěž geneticky inženýrovaných strojů, takzvaná iGEM (na Massachusettském technologickém institutu v Bostonu), které jsme se účastnili tento rok poprvé, a byli jsme tak i prvním českým týmem,“ uvedl Georgiev. Výzkumníci do 24 let, kteří spolupracovali se třemi dalšími fakultami, získali ze všech týmů nejvíce technických medailí, celkové druhé celkové místo a „zlato“ v kategorii zdraví a medicína. Měli také nejlepší model a softwarový nástroj.

„Jde o převratný diagnostický test v oblasti profilace cirkulujících nádorových buněk v krevním řečišti. Test je založený na přeprogramovaných, pro Plzeň známých pivních kvasinkách,“ uvedl Georgiev. V první fázi kvasinky prohledávají krev a přichycují se na podezřelé buňky, ve druhé pak upřesňují jejich původ pomocí takzvané mezibuněčné komunikace. A pokud vznikne nějaký nález, tak na něj ve třetí fázi upozorní sraženinou, která by měla být viditelná pouhým okem.

„Při experimentálním ověření jsme v našich mikrofluorických čipech prokázali tvoření této sraženiny ve vzorku krve,“ řekl. Test je podle Georgieva rychlý, spolehlivý a levný, a to spojením kvasinkového prášku se vzorkem krve a následnou inkubací vzorku; dosavadní testy jsou časově i technicky mnohem náročnější. Nový test nemá sloužit jen pro monitorování pacientů, ale také pro screening zdravých lidí.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...