5. října 2010 10:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci se mají podílet na hledání stop života na Marsu

Evropské vozítko projektu ExoMars v představě malíře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské vozítko projektu ExoMars v představě malíře | foto: ESA

PRAHA Odborníci z Přírodovědné fakulty UK v Praze vyvíjejí přístroje, které v extrémních podmínkách rudé planety najdou zbytky po organismech, které tam kdysi mohly žít. Svoji metodu představili minulý týden během Mezinárodního astronautického kongresu v Praze.

Jaký důkaz potvrdí, že na Marsu je nebo někdy byl život? "Třeba přítomnost zvláštních organických kyselin nebo pigmentů," říká profesor Jan Jehlička z Přírodovědecké fakulty University Karlovy. Jeho tým společně se zahraničními kolegy připravuje aparaturu pro hledání stop života na rudé planetě.

Půjde zcela jistě o zbytky po bakteriích a dalších mikroorganismech, které kdysi, když ještě na Marsu byla voda v tekutém stavu, mohly žít na druhé nejmenší planetě sluneční soustavy. Najít jejich stopy v půdě nebo v atmosféře je úkolem sondy ExoMars. Podle plánu se má vydat na cestu v roce 2018, i když berme tento údaj s rezervou, protože doba startu se již několikrát posunula. Původně měla raketa se sondou vzlétnout už v roce 2011.

Podle představ tvůrců projektu Aurora z Evropské kosmické agentury dopraví raketa na Mars pojízdného robota s vrtným zařízením pro odběry vzorků půdy z hloubky okolo dvou metrů.
Pod povrchem je totiž větší naděje, že stopy života nezničilo ultrafialové sluneční záření snadno pronikající řídkou atmosférou rudé planety. Vzorky půdy pak vyhodnotí řada přístrojů pro hledání známek života.

Další podrobnosti o pátrání po životě na Marsu najdete v dnešním vydání deníku

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.