Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Cestování časem je možné, ale jen dopředu, tvrdí vědec Hawking

Stroj času. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stroj času. | foto: Reprofoto

Slavný britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking věří, že lidé jsou schopní cestovat v čase - ale jen dopředu. Podle něj by tak lidé mohli odcestovat miliony let do budoucnosti a znovu zalidnit tou dobou už zničenou planetu.

Jde již o druhou šokující teorii, kterou Hawking za poslední dva týdny zveřejnil v rámci přípravy svého nového dokumentárního seriálu Stephen Hawking's Universe (Vesmír Stephena Hawkinga) televizní stanice The Discovery Channel. Koncem dubna přišel s tvrzením, že ve vesmíru existuje život; mimozemšťané prý ale budou s největší pravděpodobností velmi nebezpeční a snažit se s nimi navázat kontakt může být pro lidstvo velmi riskantní.

Čtěte také:

Své teorie Hawking začal zveřejňovat, protože už se prý nebojí, že ho budou lidé mít za cvoka. "Cestování časem bylo druhdy považováno za vědecké kacířství, a tak jsem o něm raději nemluvil, protože jsem se bál, že mě označí za cvoka," řekl Hawking. "Dneska už nejsem tak opatrný." Podle něj jakmile bude postavena vesmírná loď, která dokáže letět rychlostí blížící se rychlosti světla, pak den na palubě bude odpovídat roku na Zemi.

Cestovat do minulosti nepůjde
To proto, že - podle Einsteinovy teorie - zrychlují-li objekty na cestě vesmírem, čas se kolem nich zpomalí. Pohyb časem zpátky je nemožný, dodal Hawking, protože to "porušuje základní pravidlo příčiny a následku".

Pokud by cestování časem do minulosti bylo možné, pak by člověk mohl zastřelit své dávné předky. "Věřím, že věci nemohou samy sebe učinit nemožnými," dodal Hawking.

Ovšem jakmile se jednou vesmírná plavidla přiblíží rychlosti světla, pak jejich posádky budou přeskakovat pozemské roky rychlostí dnů, což dá lidstvu šanci začít znovu. "Při plném výkonu potrvá šest let jen dosáhnout téhle rychlosti," říká Hawking.

Cesta na okraj galaxie by trvala 80 let
"Po prvních dvou letech dosáhnou poloviční rychlosti světla a budou daleko mimo Sluneční soustavu. Po dalších dvou letech budou cestovat rychlostí 90 procent rychlosti světla. Po dalších dvou letech na plný výkon dosáhne plavidlo plné rychlosti, 98 procent rychlosti světla, a každý den na palubě bude jako rok na Zemi," vysvětluje vědec.

"Při téhle rychlosti by cesta na okraj galaxie pro ty, kdo budou na palubě, trvala jen 80 let." Profesor Brian Cox z Manchesterské univerzity listu The Times řekl, že Hawkingova teorie už má jistou oporu v experimentech prováděných ve velkém částicovém urychlovači Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. "Když zrychlíme malé částice na 99,99 procenta rychlosti světla, pak čas pro ně ubíhá jako jedna sedmitisícina našeho času," řekl.

Hawking připouští, že je cestováním v čase posedlý. Listu Daily Mail se svěřil, že kdyby mohl, vrátil by se zpátky, aby navštívil Marilyn Monroeovou v dobách její největší slávy, anebo zaskočil za Galileem Galileim.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO KONSTRUKTÉR S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč