Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čínští vědci varují před novým kmenem ptačí chřipky

Čína se obává rozšíření nákazy ptačí chřipky (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína se obává rozšíření nákazy ptačí chřipky (ilustrační fotografie). | foto: ČTK

PEKING/PAŘÍŽ Čínští vědci varují před novým virem ptačí chřipky. Kmen s označením H10N8 v prosinci zabil starší ženu a minulý měsíc se jím nakazil další člověk. Jde o pátý nový kmen chřipky za posledních 17 let. Tento virus má podle vědců znepokojivý genetický profil a měl by být bedlivě sledován, uvedli v odborném časopise The Lancet.

Zdá se, že je schopný nakazit tkáň hluboko v plicích a může mít prvky umožňující jeho účinné šíření mezi lidmi. "Pandemický potenciál tohoto nového viru bychom neměli podceňovat," uvedl tým Čínského střediska pro kontrolu a předcházení chorob, který vede Šu Jüe-lung.

PSALI JSME:

Varování vychází z analýzy vzorku viru odebraného od 73leté ženy, která zemřela 6. prosince 2013 v Nan-čchangu v jihovýchodní provincii Ťiang-si. Čínské úřady její smrt oznámily 18. prosince a potvrdily, že příčinou byla nákaza virem H10N8.

Další případ nákazy byl podle studie v časopisu The Lancet zjištěn v Nan-čchangu letos 26. ledna; žádné podrobnosti o něm ale neuvádí. Jde o první případy nákazy člověka virem H10N8, který byl do té doby v Číně zjištěn jen dvakrát - jednou ve vzorcích vody odebraných v roce 2007 z jezera v provincii Chu-nan a podruhé u živé drůbeže v provincii Kuang-tung v roce 2012.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....