Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Co je frikční nezaměstnanost? Chyby jsou i v maturitě z 'občanky'

Student - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Cvičné testy jsou jakýmsi předvojem "ostré" státní maturity. Jak v případě úloh z dějepisu, tak občanského a společenskovědního základu ale učitelé upozorňují na chyby.

V úlohách z dějepisu vzbudila největší bouři tato otázka: Je papež hlavou všech křesťanů? Správná odpověď je podle Cermatu, který má přípravu státních maturit na starosti, ANO.

Jak ale upozornil například Jiří Mikulec z Historického ústavu AV ČR, který se na zmíněné období specializuje, otázka je položena nejednoznačně. Správná odpověď by musela znít "pro katolíky ano, pro ostatní křesťany ne".

Čěte více:

Podle Evy Sokolové, učitelky ekonomických předmětů na střední škole gastronomie a hotelových služeb, je možné na špatnou otázku narazit i v případě úloh z občanky:

Jak je to s nezaměstnaností?

Považuji za chybnou úlohu 19 z ilustračních testů OSZ: "Přiřaďte k jednotlivým druhům nezaměstnanosti odpovídající situace. A) Firma Anakonda hledá nové účetní, protože dvě odešly na mateřskou dovolenou a jeden do důchodu."

Správná odpověď podle Cermatu je "frikční nezaměstnanost". Jsem přesvědčena i se všemi kolegy, se kterými jsem tento problém konzultovala, že úloha je zcela chybně formulovaná. Přes upozornění mě pracovníci Cermatu ujistili, že úloha je v pořádku, a odkázali mě na učebnici Ekonomie pro střední školy (Sojka, Pudlák).

Na můj dotaz mi pan docent Pudlák potvrdil, že úloha je nesmyslně zadaná: "Nezaměstnanost frikční, strukturální a cyklická jsou tři možné složky celkové nezaměstnanosti v zemi. Tyto pojmy se používají při analýze celkové nezaměstnanosti v makroekonomii a jinde než v makroekonomii jsem se s nimi nesetkal a ani nedávají smysl."

Tuto informaci jsem opět předala pracovnici Cermatu, která odpověděla:"... Já vám předložila názory odborných revizorů CZVV pro ekonomii. Ti považují úlohu za správnou."

A jak jste na tom vy? Vyzkoušejte si maturitu z občanky

V případě poukázání na chybu v dějepisu trval Cermat na tom, že uvedená odpověď je správná. Nyní už Pavel Zelený, ředitel Cermatu, volí trochu mírnější slova a slibuje: V "ostré" variantě zkoušky podobnou úlohu určitě nenajdete.

Pavel Zelený, ředitel společnosti Cermat'Otázku můžeme vyřadit'
Připomíná navíc, že i kdyby se tázka budící pochybnosti dostala do maturitního testu, lze ji vyřadit zpětně. Z napsaného testu se prostě šem studentům vyškrtne a nikomu se za ni nezapočítají body.

"Poté, co proběhne maturitní zkouška a začnou se zpracovávat výsledky, je každá testová úloha opět podrobena analýze. Když se ukáže, že úloha špatně měří a je špatná, tak ji vyřadíme," vysvětluje Pavel Zelený.

Rozhodne o tom expertní tým a konečné slovo bude mít šéf Cermatu Zelený. Počet úloh, které lze dodatečně vyškrtnout, není nijak omezen. Pavel Zelený ale věří, že půjde maximálně o jednu.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...