Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci získali prestižní ocenění, za snímky rostlinných semen

www.nsf.gov,V. Sykora, J. Zemlicka, F. Krejci, J. Jakubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy www.nsf.gov,V. Sykora, J. Zemlicka, F. Krejci, J. Jakubek |

PRAHA Čtveřice vědců z Česka získala ocenění v prestižní mezinárodní soutěži International Science and Engineering Visualization Challenge, která má prostřednictvím obrazů přiblížit vědu širší veřejnosti.

Z desátého ročníku si odnesli cenu za snímky rostlinných semen, které pořídili pomocí rentgenové radiografie a mikroskopu. Výsledky zveřejnila na svém webu pořádající americká organizace National Science Foundation i vědecký časopis Science. Tato organizace přerozděluje v Americe peníze na výzkum.

První zástupci Česka v historii
"Čeští vědci, kteří získali druhé místo v kategorii fotografie, v této soutěži uspěli jako první zástupci České republiky v historii," sdělili členové oceněného týmu.

Tvořili jej Viktor Sýkora z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Jan Žemlička, František Krejčí a Jan Jakůbek z Ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze.

Výsledky

Na výsledky soutěže se můžete podívat ZDE.

Čeští vědci pořídili fotografie rostlinných semen pomocí rentgenové radiografie s vysokým rozlišením a kontrastem v kombinaci se snímky z optického mikroskopu. Soutěžní práce podle autorů dokládají vývoj v oblasti polovodičových pixelových detektorů, kterému se ústav ČVUT věnuje. Otevírá to zcela nové možnosti zkoumání i v dalších oborech jako biologie či medicína, dodali členové oceněného týmu.

Drobná semínka, která čeští vědci snímali, měřila méně než tři milimetry. I když se rentgenové paprsky k zobrazení vnitřku malých objektů používaly už dřív, podle autorů se dosud ještě nikdy nevyužily právě u vizualizace semen, píšou organizátoři soutěže na internetu.

Jak uvést vědecké požadavky do života
S nápadem uspořádat mezinárodní klání přišel před deseti lety vědecký časopis Science a nadace National Science Foundation, která je jednou z klíčových organizací pro financování výzkumu v USA. Podpořila podle českého týmu mimo jiné i 180 laureátů Nobelovy ceny.

Cílem soutěže je najít nejlepší projekty, které uvádějí vědecké poznatky do života. Díky novým cestám zobrazení mají informace širšímu publiku ukázat "skrytou krásu struktur na škále od nanometrů po vesmír", uvedla nadace na webu. Hodnotilo se pět kategorií - fotografie, ilustrace, plakát a grafika, hry, video.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!