Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Důkazy vypálené do nábojnic

Otisk prstu na nábojnici během střely zmizí. Vědci přišli na to, jak ho obnovit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otisk prstu na nábojnici během střely zmizí. Vědci přišli na to, jak ho obnovit. | foto: Reprofoto

PRAHA Vystřelené nábojnice zanechané zločincem na místě trestného činu jsou pro kriminalisty cenným důkazním materiálem. Pokud najdou u podezřelé osoby zbraň, dokážou určit, jestli se z ní na místě činu střílelo. Jedno však ani ti nejlepší kriminalisté až donedávna nedokázali – sejmout otisk prstu, který zanechal na nábojnici pachatel, když zbraň nabíjel.

Při výstřelu se kov nábojnice rozžhaví a otisk se doslova odpaří. Nezbude po něm nic. S tím se nehodlali smířit britští kriminalisté z katedry chemie na University of Leicester a jejich spolupracovníci z kriminalistické laboratoře northamptonshirské policie. Tým pod vedením kriminalisty Johna Bonda vyvinul zcela novou metodu snímání otisků prstů. Ta odhalí na nábojnici i odpařený otisk.

Pomocníkem britských vědců se stal jejich původní úhlavní nepřítel – vysoká teplota, na jakou se při výstřelu kov nábojnice ohřeje. Vlastní otisk přitom sice zmizí, ale kov v místě linií otisku nepatrně koroduje. Bond zjistil, že se tak otisk do kovu vyleptá a je pak prakticky nezničitelný.

„Můžete vystřelenou nábojnici utírat, jak chcete, můžete ji mýt horkou vodou se saponátem. Na otisku se nic nemění,“ říká John Bond.

Fotografie ukázek výsledků nové metody a rozhovor (v angličtině) s Johnem Bondem najdete zde

„Vyleptaný“ otisk není pouhým okem vůbec patrný. Bond a jeho tým vyvinul techniku, kterou lze stopy koroze po odpařeném otisku prstu na kovových površích zviditelnit. Vědci nejprve dodali vystřelené nábojnici elektrický náboj a pak na ni nanesli tenkou vrstvu elektricky vodivého prášku, jenž se na první pohled podobá náplni do fotokopírek.

I když byl otisk setřen nebo smyt, zanechal na povrchu nábojnice jemné zkorodované linie a ty vodivý prášek zvýšeně přitahují. Prášek se na neviditelný „vyleptaný“ otisk nalepí a ztracené linie se jako zázrakem znovu objeví. Příklad výsledku je vidět na obrázku připojeném k textu.

Metodu lze použít prakticky na všechny hladké kovové předměty, kterých se mohl pachatel dotknout a které se následně zahřály na vysokou teplotu. Otisk lze sejmout z pláště kulky i z hlavně kulometu. Metodu snímání „vyleptaných“ otisků prstů zveřejní časopis American Journal of Forensic Science. Členové týmu si pochvalují spolupráci policejní laboratoře s univerzitním pracovištěm. Chemici z University of Leicester vedení Robem Hillmanem řešili celý problém na teoretické úrovni. Do prakticky využitelné koncovky jej dotáhli policejní kriminalisté vedení Johnem Bondem. „Pro nás je obrovským uspokojením, když vidíme výsledky své teoretické práce využité k řešení zcela praktických problémů,“ říká Hillman.

„Vypálené“ otisky nezmizí ani po desítkách let. Bond proto předpokládá, že po zavedení nové metody snímání tisků dojde k otevření stovek nevyřešených případů. V policejních depozitářích leží spousta nábojnic, zbraní a dalších kovových předmětů nesoucích usvědčující otisky prstů, jež donedávna zůstávaly kriminalistům utajeny. „Jediný způsob, jak otisk odstranit, je obrousit kov a odstranit tak povrchovou vrstvu,“ říká Bond.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!