Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Experti: Emise CO2 během pandemie klesly celosvětově o 17 procent. Ke zjištění došli neobvyklou metodou

Smog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Praha Denní globálně vyprodukované emise oxidu uhličitého se k začátku dubna snížily o 17 procent oproti průměrným hodnotám v roce 2019, vypočítala nová vědecká studie. Na vrcholu karanténních opatřeních dosáhlo denní snížení v zemích průměrně dokonce 26 procent a vědci odhadují, že celkový roční pokles by mohl být okolo 4 procent.

Výsledné roční snížení velmi záleží na dalším vývoji situace a následných krocích vlád, odhadovaná 4 % jsou možná za situace, že by se situace vrátila do normálu zhruba v polovině června. Pokud budou některá opatření přetrvávat až do konce roku 2020, mohl by tento pokles být až okolo 7 procent. Tvrdí to analýza, na níž pracovali vědci z Východoanglické univerzity, Stanfordské univerzity a dalších pracovišť například v Nizozemsku, Austrálii či Francii a kterou uveřejnil v úterý časopis Nature Climate Change

I čtyřprocentní roční snížení produkce COby znamenalo nejdramatičtější propad od druhé světové války, píše server The Guardian. Pro srovnání: zpomalení ekonomiky po finanční krizi v roce 2008 způsobilo v následujícím roce podle studie propad o 1,4 %. Zároveň ale denní vyprodukované emise na začátku dubna, kdy byl jejich pokles největší, jsou srovnatelné s jejich úrovní v roce 2006. 

Podle vědců rostly emise oxidu uhličitého v poslední dekádě před pandemií covidu-19 o 1 % za rok, v roce 2019 se jejich růst již nezvýšil. 

Podle Corinne Le Quéréové, profesorky klimatické změny z Východoanglické univerzity a hlavní autorky studie, výzkum ukazuje, jak složité je redukovat emise oxidu uhličitého pouze změnou chování. I tak drastická opatření, jako ta zavedená kvůli pandemii koronaviru, podle ní neovlivnila množství zdrojů emisí a v boji proti klimatické změně bude potřeba mnohem zásadnější proměna ekonomiky a průmyslu.  

To, jak zjistit aktuální změnu produkce oxidu uhličitého, vědcům výrazně ztížil fakt, že nejsou vytvořeny systémy, které by monitorovaly emise CO2 v reálném čase. Data k nim jsou obvykle zveřejňována ročně a často i s několikaměsíčním zpožděním. Tým se tak místo toho vydal cestou zkoumání rozdílu v aktivitě ekonomiky a pokusil se zachytit rozdíl, který v produkci emisí způsobila vládní karanténní opatření.

Studie tak ke svým zjištěním dochází pomocí kombinace dat o energii, aktivitě v ekonomice a informacích o nařízeních v různých zemích, která ovlivnila běžné chování jejich obyvatel. Výsledná čísla porovnali výzkumníci s průměrnými denními emisemi v loňském roce. Analýzu provedli u 69 zemí, 50 amerických států a 30 čínských provincií, které jsou odpovědné za 97 % globálních emisí CO2 a zahrnují 85 % světové populace. 

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!