Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Geocaching – hra na lovce pokladů

Pro geocaching budete kromě GPSky potřebovat rovněž dobré orientační schopnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro geocaching budete kromě GPSky potřebovat rovněž dobré orientační schopnosti. | foto: MioReprofoto

Navigační systém GPS lze využít k zábavným účelům a je při tom možné zažít i trochu dobrodružství, nevěříte? Seznamte se s populární hrou, která má mnoho příznivců po celém světě a vydejte se na lov pokladů.

Geocaching je novodobá turistická hra, při níž hledáte na neznámém místě schránku – cache (keš), kterou tam dříve někdo uložil. Informace, kde se nachází, jsou zveřejněny na internetu souřadnicemi a vaším cílem je objevit ji za pomoci GPS navigátoru. Ukrytá schránka zahrnuje spoustu předmětů a vy coby úspěšný nálezce si odtud máte možnost něco odnést, ovšem výměnou za jiný vložený předmět. O svých eskapádách pak můžete vyprávět na stránkách zaměřených na geocaching, např. www.geocaching.cz a www.poklady.com. Geocaching má také v Česku svou internetovou encyklopedii – wiki.geocaching.cz – kde se můžete dočíst veškeré informace o tom, jak se stát správným geocacherem a spoustu dalších zajímavostí o této hře.

Jak vznikl geocaching?
Na počátku geocachingu stálo rozhodnutí vlády Spojených států odstranit umělou odchylku přidávanou do signálu GPS, čímž se zvýšila přesnost satelitního systému na několik metrů. To se stalo 1. května 2000 a druhý den nato jistý Dave Ulmer publikoval na Usenetu informaci o možné celosvětové hře Stash Game – původní název pro geocaching. Další den vytvořil první cache a její souřadnice umístil na internetu. Od této doby začala obliba geocachingu vzrůstat a dnes je po celém světě několik set tisíc schránek, z toho zhruba 6 tisíc se nachází v České republice.

Základní vybavení
První podmínkou pro geocaching je přístup k internetu, aby bylo vůbec možné dozvědět se o místech, kde se keše nacházejí, a zjistit jejich přesné souřadnice. Informace o pokladech lze získat po registraci na stránkách www.geocaching.com. Zde je možné vyhledávat cache podle zemí včetně České republiky a dalších mnoha kritérií. U českých keší jsou uvedeny i odkazy na portál mapy.cz, podle nichž si snadno uděláte představu, v jakých místech se daný poklad nachází. Pátrat po něm samozřejmě můžete i v případě, pokud žádné GPS zařízení nevlastníte, je to ale o dost těžší a postrádá to své kouzlo.

Pro geocaching byste tedy měli být tedy vybaveni GPS přijímačem, nejlépe turistickým navigátorem. Ideálním prostředkem je i mobilní telefon nebo kapesní počítač s vhodným softwarem. Důležité je, aby program uměl vyhledávat body podle zadaných souřadnic a zobrazoval kompas se šipkou, která vás nasměruje k cíli. Naopak zcela nevhodné jsou klasické autonavigátory, které tuto funkci neumí a pátrání s nimi po pokladu je velice obtížné.

Kdo hledá, najde
Věnujete-li přípravě dostatek času a pečlivě si prostudujete všechny dostupné informace, jak se dá ke keši dostat, měli byste být úspěšní. Záleží hlavně na složitosti terénu a skrýši, které bývají na oficiálních stránkách označeny jednou až pěti hvězdičkami. Velikost schránky je různá, od malých krabiček až po větší truhly. Tvoří je pevný obal, aby byly chráněny před přírodními vlivy. A co vše ve schránce najdete? Většinou se jedná o drobné předměty – figurky, mince atd. Jako úspěšný nálezce si můžete jednu věc vzít, na oplátku však musíte vložit něco svého. Důležitou součástí je také tzv. logbook – zápisník, do něhož zapíšete datum a čas svého nálezu a krátkou poznámku například o zážitku při hledání.


Pokud vás tato hra zaujala, určitě navštivte v článku zmíněné internetové stránky. Dozvíte se zde spoustu informací o typech keší, dalších pravidlech i zkušenostech zběhlých geocacherů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...