Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Velké stěhování názorů

Třetí měsíc roku byl dříve označován jako „měsíc internetu“, a i když se to letos nedává příliš oficiálně najevo, je jasné, že i letošní jaro bude mít pro celosvětovou síť zásadní dopad. Alespoň v našich končinách.

Mezi mnohými totiž vrcholí snaha o kultivaci českých diskusí pod články na zpravodajských serverech. O změnách na Novinkách.cz už toho bylo napsáno dost a dost, vedle dalších se k podobnému kroku přidal i server tn.cz, který diskuse pro jistotu zrušil úplně (anebo alespoň dočasně pozastavil, jak tvrdí). Všichni s napětím očekávají, kam bude stádo, které mělo stav diskusí na těchto dvou serverech na svědomí, migrovat.

A tak podobně jako někdy vstávají  s obavami farmáři, jestli se na jejich úrodu nesnese hejno kobylek nebo špačků, musí se podobě cítit i administrátoři diskusí některých velkých zpravodajských serverů, kteří ještě nepřijali nějaké přísnější restrikce.

Avšak je zde ještě jeden fenomén, který spolehlivě plní stránky novin stejně jako záznamová média ostatních sdělovacích prostředků – Facebook. Ten minulý týden prošel zásadní obměnou, která klidně snese srovnání s tou, jaká vypukla po oznámení restrikcí na Novinkách. A souvislosti najdeme i v jiných rovinách.

Změny na Facebooku totiž nejvíce připomínají jeho úhlavního protivníka Twitter. Prioritou jsou zde krátké zprávy – dnes už není in psát dlouhé úvahy do blogu, který pak stejně nikdo nečte. Stačí vhodně zformulovat větu a rozhlásit ji do celého světa. Když se takových výkřiků sejde několik tisíc pod článkem na seriózním zpravodajském serveru, je to špatně. Ovšem když si je mezi sebou budou vyměňovat podobně založení lidé na sociální síti, pak nelze mít nejmenších námitek. I takové projevy jsou, i když se nám to na první pohled nemusí zdát, projevem jedinečné lidské tvořivosti.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!