Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Grantová agentura se chová arogantně, tvrdí akademici

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | foto: Lidové noviny

RPAHA Ostrá kritika Grantové agentury České republiky zazněla na dnešním zasedání sněmu Akademie věd. Podle předsedy akademie Jiřího Drahoše se pracovníci agentury chovají k žadatelům o granty arogantně a špatná úroveň přípravy soutěží o granty vede k pochybnostem o jejich korektnosti.

Matematik Jiří Rákosník, který měl léta na starosti hospodaření akademie, dokonce vyzval šéfa agentury Petra Matějů k rezignaci. Odůvodnil to tím, že Matějů svou funkci nezvládá.

"Čekal jsem, že to provedou, ale nebudu to komentovat," řekl ČTK Matějů. Rákosníkova výzva sklidila bouřlivý potlesk přítomných členů sněmu.

Rákosník zpochybnil ale i samotný výběr předsedy agentury. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace podle něj vybírala ze 30 kandidátů, ale nevybrala toho nejlepšího. Výběr Matějů, který byl do funkce jmenován loni, prý zdůvodnila jeho manažerskými schopnostmi.

Matějů pracuje mimo jiné v Sociologickém ústavu Akademie věd a jako člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace byl spolutvůrcem nového systému hodnocení vědecké práce a jeho obhájcem. Systém kritizuje ale většina vědců. I dnes ho ve svém úvodním projevu na sněmu napadl šéf akademie Drahoš. Matějů se sněmu neúčastní.

Dělení miliardy
Akademický sněm se schází na řádném zasedání dvakrát ročně. Volí předsedu a je nejvyšším samosprávným orgánem Akademie věd. Dnešního zasedání se účastní 185 členů sněmu, což je 73 procent z celkového počtu.

Grantová agentura České republiky byla ustanovena v polovině roku 1992 jako nezávislá instituce podporující základní vědecký výzkum. Jejím úkolem je každoročně na základě veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji udělovat granty nejlepším projektům základního výzkumu ze všech oborů vědy.

 Rozdělené částky přesahují miliardu korun ročně. Dalším úkolem agentury je také kontrola průběhu řešení a plnění cílů projektů za každý uplynulý rok a hodnocení dosažených výsledků projektů po jejich skončení.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRONIKY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj