16. listopadu 2011 13:47 Lidovky.cz > Relax > Věda

Izraelci rozluštili unikátní arabský nápis křižáků

V Izraeli rozluštili unikátní arabský nápis zanechaný křižáky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Izraeli rozluštili unikátní arabský nápis zanechaný křižáky. |

JERUZALÉM V Izraeli rozluštili vůbec první arabský nápis, který po sobě zanechali křižáci při výpravě před 800 lety. Profesor archeologie Moše Šaron to označil za bezpříkladný nález, jelikož arabský nápis zanechaný křižáky nebyl dosud nalezen na celém Blízkém východě.

"Podařilo se mi nedávno rozluštit slova ´Fridrich II., král Jeruzaléma, 1229 od převtělení našeho Pána Ježíše Mesiáše´," řekl Šaron agentuře AFP.

Text byl vytesán do bloku mramoru v jedné budově u Tel Avivu. "Ten dům, na němž byl nápis o velikosti 60 krát 50 centimetrů nalezen, původně stál ve starém přístavu Jaffy, který římský císař Fridrich II., opevnil," sdělil Šaron. Jaffa je dnes připojena k Tel Avivu. K titulům Fridricha II. patří také král jeruzalémský.

Přítel muslimů

Nalezený nápis obsahuje rovněž názvy provincií, které pod kontrolu tohoto panovníka, známého náklonností i znalostí islámské kultury, spadaly.

Fridrich byl kvůli sporům s papežem Řehořem IX. exkomunikován. V letech 1228 až 1229 zorganizoval šestou křížovou výpravu, aby získal jeruzalémská území, která dobyl muslimský vojevůdce Saladín. Nechal opevnit Jaffu, ale k dobytí teritoria nepotřeboval zbraně. Na odstoupení Jeruzaléma, Betléma, Nazaretu, Sajdá a Jaffy se dohodl se sultánem Kámilem.

"Fridrich II. byl přítelem muslimů a obdivovatelem islámské civilizace. Jako jediný z křižáků dosáhl svého cíle, aniž byla prolita kapka krve," zdůraznil Šaron.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!