27. ledna 2014 17:10, aktualizováno  21:38 Lidovky.cz > Relax > Věda

K ISS byly připevněny dvě kamery. Přenos bude přístupný na internetu

Kosmonauti při instalaci kamer na ISS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosmonauti při instalaci kamer na ISS. | foto: Zdroj: ustream.tvReprofoto

ISS (OBĚŽNÁ DRÁHA) Ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij se vydali do otevřeného kosmu, aby se napodruhé pokusili instalovat dvě komerční videokamery na plášť jednoho z modulů Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Kamery se nakonec podařilo oživit a operace proběhla úspěšně.

Posádka ISS je přesvědčena, že se jí od minulého výstupu poruchu podařilo odstranit. Kotov a Rjazanskij kamery nainstalují na servisní modul Zvezda. Jde o součást obchodního projektu kanadské společnosti UrtheCast a ruské kosmické agentury Roskosmos. Kamery mají přenášet velmi ostré záběry Země z oběžné dráhy, které budou přístupné na internetu.

Společnost na svém webu nabízí i dodatečné placené služby, jako například možnost zaměřit kamery na konkrétní vybrané místo. Přístroje mají být v provozu prakticky nepřetržitě. K ISS je loni koncem listopadu dopravila nákladní loď Progress M-21M.

Kotov a Rjazanskij by se měli v otevřeném kosmu pohybovat maximálně šest hodin, do útrob ISS se mají vrátit nejpozději ve 21:10 SEČ.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!