Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kávou proti rakovině prostaty

Muž pijící kávu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž pijící kávu - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Muži, kteří pravidelně pijí kávu, jsou vystaveni menšímu riziku, že je postihne zhoubná forma rakoviny prostaty. Nezáleží přitom, zda jde o kávu s kofeinem nebo bez. Vyplývá to ze studie Harvardovy školy veřejného zdraví, zveřejněné tento týden v časopise Journal of the National Cancer Institute.

Rakovina prostaty je ve Spojených státech nejčastější formou rakoviny, s níž se během svého života potýká každý šestý muž. Faktory, které mají na vznik nemoci vliv, zatím odborníci přesně neznají.

Nyní se rozhodli zaměřit na kávu, protože obsahuje řadu látek, které působí jako antioxidanty, tlumí záněty a regulují inzulin. Dřívější studie ukázaly, že káva může příznivě ovlivňovat nemoci, jako je Parkinsonova choroba, cukrovka 2. typu, žlučníkové kameny, cirhóza a rakovina jater.

Nová studie je založena na údajích více než 47 tisíc pacientů, kteří v letech 1986 až 2008 každé čtyři roky hlásili, jak jsou na tom s pitím kávy. Během studie se objevilo přes pět tisíc případů rakoviny prostaty, z nichž 642 skončilo smrtí.

PATŘÍTE DO RIZIKOVÉ SKUPINY?

Ukázalo se, že muži, kteří pili nejvíce kávy – šest a více šálků denně –, trpěli obecně rakovinou prostaty o 20 procent méně.

Nejzhoubnějším typem nádorů trpěli dokonce o 60 procent méně ve srovnání s muži, kteří kávu nepijí. U mužů, kteří pili jeden až tři šálky kávy denně, se riziko zhoubné formy nemoci snížilo o 30 procent.

Autoři upozorňují, že jejich závěr musí ověřit další studie, nejlépe na populacích v jiných zemích. A připomínají, že milovníci kávy často kouří a méně sportují, což jsou faktory, které mohou rakovinu prostaty naopak podporovat.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Pronájem, obchodní prostory, Chlumec nad Cidlinou
Pronájem, obchodní prostory, Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou IV, okres Hradec Králové
10 000 Kč/měsíc