Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Konec spekulací: NASA nenašla mimozemšťany, ale podivný život na Zemi

Jezero Mono v Kalifornii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezero Mono v Kalifornii | foto: Science

WASHINGTON Online vydání časopisu Science ve čtvrtek večer zveřejnilo očekávanou studii, kolem níž se v posledních dnech strhl nečekaný humbuk. Odborníci z Astrobiologického ústavu NASA a několika dalších vědeckých institucí v ní oznamují objev podivných bakterií, které se místo fosforu dokážou živit arzenem.

Infromace měly zůstat embargované do 20. hodiny našeho času, kdy ve Washingtonu začíná tisková konference, ale kvůli úniku informací na veřejnost je časopis Science uvolnil o hodinu a půl dřív.

Objev se netýká mimozemského života na Titanu, na Marsu ani na jiném vesmírném tělese, jak naznačovaly spekulace v některých médiích a mnoha internetových diskusích.

Nález se drží víc při Zemi, a to doslova: biochemička Felisa Wolfe-Simonová s kolegy objevila v kalifornském jezeře Mono bakterie, které se vymykají našim dosavadním představám o živých organismech.

Bakterie kmene GFAJ-1 z čeledi Halomonadaceae

Voda v jezeře má vysoký obsah solí a arzenu. Pro běžné "pozemšťany" je azren jedovatý, ale bakterie kmene GFAJ-1 z čeledi Halomonadaceae ho dokážou ve svém metabolismu využít místo fosforu, který je jedním ze základních stavebních kamenů všech živých tvorů včetně člověka.

Podle Antonína Vítka, odborníka na astrobiologii a výzkum vesmíru z Akademie věd ČR, je objev zajímavý především tím, že rozšiřuje naše znalosti o tzv. extremofilních organismech žijících například v extrémně horkém, chladném či kyselém prostředí.

Tudíž se při hledání života ve vesmíru musíme zaměřit i na místa, která jsme dosud opomíjeli, protože jsme je považovali za příliš nehostinná.

Podrobnosti a komentáře expertů k objevu NASA si přečtěte v pátečním vydání deníku

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.