130 let

Jezero Mono v Kalifornii | foto: Science

Konec spekulací: NASA nenašla mimozemšťany, ale podivný život na Zemi

Věda
  •   18:49
WASHINGTON - Online vydání časopisu Science ve čtvrtek večer zveřejnilo očekávanou studii, kolem níž se v posledních dnech strhl nečekaný humbuk. Odborníci z Astrobiologického ústavu NASA a několika dalších vědeckých institucí v ní oznamují objev podivných bakterií, které se místo fosforu dokážou živit arzenem.

Infromace měly zůstat embargované do 20. hodiny našeho času, kdy ve Washingtonu začíná tisková konference, ale kvůli úniku informací na veřejnost je časopis Science uvolnil o hodinu a půl dřív.

Objev se netýká mimozemského života na Titanu, na Marsu ani na jiném vesmírném tělese, jak naznačovaly spekulace v některých médiích a mnoha internetových diskusích.

Nález se drží víc při Zemi, a to doslova: biochemička Felisa Wolfe-Simonová s kolegy objevila v kalifornském jezeře Mono bakterie, které se vymykají našim dosavadním představám o živých organismech.

Bakterie kmene GFAJ-1 z čeledi Halomonadaceae

Voda v jezeře má vysoký obsah solí a arzenu. Pro běžné "pozemšťany" je azren jedovatý, ale bakterie kmene GFAJ-1 z čeledi Halomonadaceae ho dokážou ve svém metabolismu využít místo fosforu, který je jedním ze základních stavebních kamenů všech živých tvorů včetně člověka.

Podle Antonína Vítka, odborníka na astrobiologii a výzkum vesmíru z Akademie věd ČR, je objev zajímavý především tím, že rozšiřuje naše znalosti o tzv. extremofilních organismech žijících například v extrémně horkém, chladném či kyselém prostředí.

Tudíž se při hledání života ve vesmíru musíme zaměřit i na místa, která jsme dosud opomíjeli, protože jsme je považovali za příliš nehostinná.

Podrobnosti a komentáře expertů k objevu NASA si přečtěte v pátečním vydání deníku

Autor: Eva Vlčková