Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kruhy na vodní hladině. Jak a proč se tvoří?

Voda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Když hodíte do vody kládu, tak v první chvíli se tvoří rovné vlny. Zanedlouho už ale tvoří kruh. Proč? Odpověď přináší další díl seriálu na serveru Lidovky.cz.

Otázka: proč se vlny na hladině po dopadu libovolného předmětu vždy šíří v kruhu? Odpovídá: Bohuslav Gaš, děkan Přírodovědecké fakulty UK z Katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK.

Pokud se do vody hodí kláda naplacato, v prvním okamžiku se od jejích delších stran šíří vlny nikoliv kruhové, nýbrž rovné, lineární. Tekutina, jako je voda, je složité médium a každá její sebemenší částečka je spojena s okolními částečkami vlastností, které se říká viskozita. Když se částečka tekutiny pohne z místa kvůli kládě, tře se o okolní částečky, a tím je také vybízí k pohybu. Okolní částečky, které se takto pohnuly, vybízejí k pohybu zase ty další. Proto se viskozitě někdy česky říká vazkost, která už sama říká, že se něco na sebe váže.

ČTĚTE TAKÉ:

Kupodivu se pohyb jakékoliv kapaliny dá vypočítat nebo předpovědět, pomocí tzv. NavierovýchStokesových rovnic. Jsou to tzv. parciální diferenciální rovnice a nejsou snadno řešitelné. Dnes díky počítačům to však dokážeme. Takže co se dále děje s částečkami, které se pohybují kvůli pádu klády?

Každá z nich je zdrojem rozruchu, který by se od ní chtěl šířit opravdu v kruzích, ale protože totéž chtějí i okolní částečky, jejich pohyb se skládá dohromady. Tomu se říká interference. Díky ní se pohyb skládá tak, že podél delších stěn klády se zpočátku vytvářejí lineární vlny, ale čím dál se šíří od klády, tím více se jejich tvar zaobluje. A ve vzdálenosti, která je podstatně větší než rozměr klády, získávají už téměř kruhový tvar, který si už skoro nepamatuje, že zpočátku vlastně kruhový nebyl.

Tento dotaz je tak trochu evergreenem v populárně-vědeckých rubrikách a odpověď na něj lze snadno vygooglovat. Svědčí však také o tom, že pozorovatelé vln si někdy málo všímají skutečnosti.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.