9. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Liberecká univerzita nabízí středoškolákům studium nanečisto

Studenti při výzkumu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti při výzkumu - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LIBEREC Technická univerzita v Liberci nabízí středoškolákům studium "nanečisto". V rámci projektu Otevřená univerzita si mohou vyzkoušet studium vybraného oboru, chodit na přednášky, pracovat v laboratořích nebo pod odborným dohledem realizovat vlastní projekt.

Zkušební studium s mentorem umožní budoucím vysokoškolákům blíž poznat zvolený obor a usnadní jim rozhodování o dalším studiu, řekl ČTK vedoucí projektu Miloš Hernych.

Středoškoláci mají možnost pobýt na univerzitě týden, mohou si ale dohodnout i pravidelnou docházku v delším časovém období. "Stává se, že se maturanti rozhodnou studovat nějaký obor a později zjistí, že o něm měli zkreslené představy. Odcházejí a začínají studovat něco jiného. Proto jim nabízíme program, který jim umožní blíže poznat obor, o kterém uvažují. Kdo se do něj zapojí, může si ušetřit čas i zklamání," vysvětlil Hernych.

Jak podporovat nadané talenty

Program je určen středoškolákům starším 16 let. Provázet je bude osobní mentor, což může být například student, se kterým budou moci po určitou dobu navštěvovat přednášky a cvičení. "Pokud budou mít zájem víc o vědeckou práci, mohou pod vedením pracovníka univerzity pracovat v laboratořích, spolupracovat na výzkumných úkolech nebo řešit projekty vlastní," doplnila koordinátorka mentoringového programu Lucie Křiklavová.

Mentoringový program je součástí strategie Technické univerzity zaměřené na podporu a motivaci technicky nadaných talentů. Díky dotaci Evropské unie, kterou univerzita na projekt získala, mohou studenti dostat i příspěvek na nákup součástek a materiálu potřebných pro řešení jejich záměru.

"Finanční dotace pomůže realizovat mladým lidem i technicky náročnější projekty, na které by peníze neměli," řekl Hernych. Podporu si podle něj zaslouží především nápady konkrétní, jasně a logicky zdůvodněné.

K hostování na technické univerzitě si mohou zájemci zvolit některý z technicky nebo přírodovědně orientovaných oborů, například problematiku nanotechnologií a nanomaterálů, strojírenství a robotiku, elektrotechniku, informatiku, textil a design, aplikovanou chemii, mikrobiologii nebo bioniku. Konkrétní studijní obory najdou na stránkách jednotlivých fakult. Zájemci se mohou přihlásit zasláním motivačního dopisu, podrobnosti a kontakty najdou na internetových stránkách www.otevrenauniverzita.cz.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!