17. ledna 2011 19:55 Lidovky.cz > Relax > Věda

Mamuti nepatří jen do minulosti, tvrdí Japonci a chystají se je klonovat

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

MADRID Mamut, vyhynulý savec s velkými zahnutými kly, který se po velké části Země proháněl ještě před nějakými 6000 lety, by mohl znovu ožít. To v případě, že budou úspěšní japonští vědci na univerzitě v Kjótu, kteří chtějí toto zvíře do pěti let naklonovat.

Vědci mají v úmyslu zahájit práce na klonování ještě letos. Chtějí použít tkáň získanou z mršiny mamuta uchovávané v ruské laboratoři. Pokud bude výzkum úspěšný, vědci zamýšlejí navíc objasnit, proč vlastně tito pravěcí chobotnatci vyhynuli.

K nejnovějším teoriím patří, že zvýšení teplot po poslední době ledové před 10 000 lety ovlivnilo mamutovo životní prostředí. Tento živočich sice dokázal přežít v minulosti jiné klimatické změny, ale v tomto období se ztráta prostředí zkombinovala mimo jiné s aktivitou primitivních lovců, což nakonec vedlo k jeho vyhynutí. Badatelé již vyvinuli techniku k extrakci DNA ze zmrazených buněk.

"Znovuzrození" mamuta chtějí dosáhnout vytvořením embrya z mamutích genů a vajíček slona. V nich by se vyměnila původní jádra za jádra získaná z buněk mamuta. Následně chtějí vědci vložit embryo do dělohy slonice, která by posléze mamutí mládě porodila.

Klonování potrvá pět až šest let
Dlouhá cesta ke zrození mamutího mláděte začne v létě, kdy část japonského týmu pojede do Ruska, aby získala potřebné počáteční vzorky.

Ruští výzkumníci našli velkou část ostatků mamuta v takzvaném permafrostu, podzemní ledové vrstvě. Zmrazeno už předtím měli několik exemplářů, na nichž se zachovala i srst a vnitřní orgány. Klonovací práce by mohly trvat pět až šest let, prohlásil šéf týmu Akira Iritani.

Je klonování morální?
Vědecká obec se nedokáže shodnout, jestli má člověk morální autoritu, aby vrátil život živočichům, jejichž životní prostředí zmizelo. Avšak ačkoliv je to veliká výzva, existují precedenty, které dávají naději pro jeho uskutečnitelnost.

Jinému japonskému vědci Teruhikovi Wakajamovi se již podařilo naklonovat myš z buněk jiné myši, která byla udržována ve zmrazeném stavu za velmi nízkých teplot po dobu 16 let.

Dodržením Wakajamovy techniky se Iritaniho tým pokusil již jednou mamuta naklonovat. Buňky ale musely být nakonec zlikvidovány, protože je poškodily krystalky ledu. "Až se mamut narodí, prozkoumáme jeho ekologii a geny, abychom zjistili, proč tento druh vyhynul, a také další faktory," řekl Iritani.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.