Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mezi nejcitovanějšími vědci je 12 badatelů působících v Česku

Radek Zbořil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Zbořil | foto: montáž Česká pozice

Dvanáct vědců působících v České republice se umístilo v žebříčku nejcitovanějších světových vědců Highly Cited Researchers, který každoročně zveřejňuje společnost Clarivate Analytics. Polovina z nich pracuje jako v primární instituci v Akademii věd ČR (AV ČR). Výrazné zastoupení má Univerzita Palackého v Olomouci. Seznam čítá více než 4000 vědců v 21 oborech, zahrnuje badatele patřící v daném oboru do jednoho procenta nejcitovanějších.

Hned čtyři badatelé působí v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů při Přírodovědecké fakultě olomoucké univerzity. Vědecké centrum se zhruba 150 zaměstnanci má v seznamu více reprezentantů než některé evropské země jako Maďarsko nebo Slovinsko, uvedla univerzita v dnešní tiskové zprávě.

Ředitel centra a odborník na nanotechnologie Radek Zbořil je jedním z vědců v žebříčku. „Myslím, že citační odezva našich prací odráží nejen jejich kvalitu, ale také správnou volbu výzkumného zaměření. Dlouhodobě se věnujeme výzkumu materiálů a technologií, které mají velký aplikační potenciál v medicíně, biotechnologiích nebo jsou využitelné při čištění vod a hledání nových zdrojů energie. Na druhé straně je to nákladný multidisciplinární výzkum, ve kterém je obrovská konkurence,“ uvedl.

Kromě něj patří mezi zástupce centra fyzikální chemik Pavel Hobza, jenž zároveň působí v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a do seznamu nejcitovanějších vědců byl zařazen už počtvrté. Opakovaně v žebříčku figurují také americký chemik narozený v Indii Rajender S. Varma, který současně pracuje v Agentuře pro ochranu životního prostředí v USA, a odborník na elektrochemii Patrik Schmuki ze Švýcarska, jinak také působící v německém Erlangenu či v Saúdské Arábii.

Z AV ČR se v seznamu nachází také Petr Baldrian z Mikrobiologického ústavu AV ČR, který loni získal ocenění Akademická prémie, zesnulý Vojtěch Jarošík, který mimo jiné pracoval v Botanickém ústavu AV ČR, stejně jako další zařazení vědci Jan Pergl a Petr Pyšek. V Laboratoři růstových regulátorů, což je společné pracoviště olomoucké univerzity a Ústavu experimentální botaniky AV ČR, a Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum pak pracuje Ondřej Novák.

Výrazně citovaní jsou také Renata Cifková z Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice, Martin Pumera z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Petr Widimský z III. Interní-kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!