Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
14. dubna 2014 6:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Erasmus táhne. Stipendium ale nepokryje ani základní potřeby

Studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti | foto: Shutterstock

PRAHA Díky vstupu Česka do Evropské unie se vysokoškolákům vyjíždějícím na výměnné pobyty do zahraničí otevřelo více destinací. Na nejznámější program Erasmus umožňující studium či stáž v cizině vyjelo přes 65.000 mladých Čechů a zvýšil se i počet cizinců studujících v Česku.

Čeští studenti využili program Erasmus poprvé v roce 1998/1999. Nejvíce je lákají velké evropské státy, ale ne vždy vystačí se stipendiem, říká Kamila Abramčuková z Domu zahraničních služeb, který výjezdy zastřešuje.

Vývoj počtu českých studentů, kteří využili Erasmus:

  • v akademickém roce 1998/1999: 879 studentů
  • v akademickém roce 2005/2006: 4725 studentů
  • v akademickém roce 2012/2013: 6185 studentů

"Česká republika jako členská země EU začala využívat programu v širší míře, studentům se otevřely nové destinace jako například Polsko, Slovinsko, Slovensko nebo Turecko," uvedla Abramčuková. Nejvíce studentů vyjíždí do velkých zemí, kde je široká nabídka vysokých škol, například do Německa, Francie, Španělska a Velké Británie. U českých studentů bodují ale i Finsko nebo Rakousko.

Vstup České republiky do EU, od kterého uplyne 1. května deset let, přilákal na české univerzity i cizince, a zatímco v roce 1998 bylo Čechů vyjíždějících na zahraniční univerzitu čtyřikrát víc než cizinců studujících v Česku, nyní je tento poměr téměř vyrovnaný. Přijíždějí hlavně Španělé, Francouzi, Poláci a Němci, ale také třeba Turci.

Na pobyty nejčastěji vyjíždí studenti sociálních věd, obchodu a práva, humanitních věd a umění. "Průměrný měsíční grant u studijních pobytů se pohybuje kolem 430 eur (asi 11.800 korun) a pro pracovní stáže 600 eur (16.477 korun)," uvedla Abramčuková.

Polovině studentů nestačí stipendium ani na základní potřeby

V průzkumu, který loni provedli mezi 2500 absolventy programu, ale pouze 46 procent dotázaných uvedlo, že jim stipendium stačilo na zaplacení základních potřeb, jako jsou strava, ubytování a učebnice. "Vedle stipendia byl Erasmus pobyt nejčastěji ještě navíc hrazen buď z peněz od rodičů a z vlastních úspor, nebo pouze z peněz od rodičů, případně pouze z vlastních úspor," ukázaly výsledky dotazníku. Jako největší motivaci pro zahraniční pobyt uvedli absolventi možnost zkusit si život v jiné zemi, zlepšit si znalosti cizího jazyka a poznat nové lidi a kulturu.

Průměrná doba studijních pobytů je půl roku, u pracovních stáží je to 4,5 měsíce. Erasmus nabízí také několikatýdenní výukové pobyty pro akademické pracovníky. Kromě vysokoškoláků se jej mohou za určitých podmínek zúčastnit studenti vyšších odborných škol a konzervatoří.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.