Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na obranu Země chybí peníze

Asteroid - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asteroid - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Ve výčtu rizik, která mohou způsobit zánik vyspělé technické civilizace, je kolize s velkým vesmírným objektem na jednom z nejvyšších míst.

Pravděpodobnost, že se v průběhu dalších desetiletí Země srazí s tak masivním asteroidem, jako byl ten, který ukončil éru dinosaurů, není velká. Pokud ale vezmeme v úvahu i menší objekty, dostaneme varující statistiku: katastrofa podobného rozsahu, jakou způsobil tunguzský meteorit, se opakuje v průměru každých sto až dvě stě padesát let.

Astronomové se proto snaží vybudovat systém, který poskytne včasné varování před „vesmírným zabijákem“ a dá lidstvu čas na zorganizování záchranné mise. Od roku 2005 dokonce zákon nařizuje americké NASA hledání asteroidů s dráhou blízkou Zemi.

Poslanci, kteří usnesení přijali, však na tento úkol nevyčlenili ani dolar. Na nemožnost splnit zadaný úkol upozornili účastníci Konference o obraně planety, která se ve Washingtonu konala minulý týden.

Katastrofa může přijít bez varování

Před 99 lety se nad sibiřskými pláněmi prohnala velmi jasná žlutá koule a poté se ozval ohlušující výbuch. Následná tlaková vlna lámala stromy jako sirky.

Exploze zničila lesy na ploše přibližně 2000 čtverečních kilometrů, což je plocha tří průměrně velikých okresů v Česku.

Jedna miliarda, pro začátek 
„Víme, co je potřeba udělat, jen na to prostě nemáme peníze,“ řekl na konferenci Simon Worden, ředitel Amesova výzkumného střediska, jednoho z nejstarších pracovišť NASA. Worden odhaduje, že pokud se má do roku 2020 odhalit 90 procent z celkem dvaceti tisíc potenciálně zničujících asteroidů, bude to stát asi jednu miliardu dolarů.

Ke zjištění dráhy všech objektů s průměrem nad 140 metrů by byl potřeba vesmírný teleskop, který by na tomto úkolu pracoval nepřetržitě. Vědci by také měli mít častěji k dispozici výkonné radary. Ty se nyní k mapování drah nebeských těles používají jen občas.

Na konferenci experti také prodiskutovali možnosti, jak změnit dráhu asteroidu mířícího k Zemi. Záchranná mise by zřejmě vypadala jinak než ve filmu Armageddon, ovšem ani využití energie jaderného výbuchu vědci nevylučují. Problém je, že asteroid často tvoří shluky hmoty připomínající konzistencí spíš upražený popcorn než jednolitou skálu. Výbuch by tak mohl způsobit víc škody než užitku.

Pravděpodobnější je proto spíš jemná změna dráhy komety či asteroidu. Tu by měl zařídit vesmírný „tahač“, ať už fyzicky spojený s asteroidem či využívající jen vlastní gravitaci. Ve hře je i využití sluneční plachty.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...