Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
11. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zpráva z Marsu: za tajemný oblak mimozemšťani nemohou

NASA má vysvětlení pro záhadný oblak na Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NASA má vysvětlení pro záhadný oblak na Marsu. | foto: Reuters

PASADENA Americká vesmírná agentura NASA již má vysvětlení pro záhadný oblak, který se objevil na prvních fotografiích po přistání vozítka Curiosity na Marsu. Její vědci definitivně potvrdili, že vozítko zachytilo dopad části podpůrného zařízení, takzvaného nebeského jeřábu, které zajišťovalo navigaci při přistání na planetě.

Nešlo tedy ani o bouři, ani o projev činnosti mimozemšťanů, jak spekulovali někteří lidé na internetu. "Věříme, že jsme zachytili dopad části tohoto zařízení na povrch Marsu," řekl v pátek novinářům pracovník vesmírné agentury Steven Sell. "Skutečnost, že podpůrné zařízení dopadlo přímo za vozítko, je úžasná shoda okolností," dodal.

Záhadný oblak na Marsu zaznamenala zadní kamera vozítka 40 sekund po jeho přistání na planetě tento týden v pondělí. Na pozdějších snímcích už nebyl.

VÍCE ZDE:

Vědci si ale podle Sella byli jistí, že například nešlo o nějaký kaz na fotografii, protože se objekt objevil na více snímcích.

Dva roky na Marsu

Vozítko přistálo na planině Aeolis Palus v kráteru Gale. Před sebou má dva roky výzkumů, jejichž cílem je jasnější pohled na dějiny planety a možné primitivní formy života na Marsu.

Vědci nyní chystají aktualizaci softwaru vozítka. Dosavadní verze je optimalizována na přistání, nová bude připravená na zkoumání povrchu planety. Pokud se nevyskytnou nějaké problémy, měla by aktualizace zabrat čtyři dny. "Začít by se s ní mělo v sobotu," řekl novinářům softwarový inženýr NASA Ben Cichy.

Dodal, že pracovníci vesmírné agentury budou postupovat pomalu, aby předešli chybám, které by mohly ohrozit celou misi. Cichy upozornil na to, že vozítko absolvovalo náročné přistání na Marsu s poměrně zastaralou technologií. Procesor i úložná kapacita jeho palubního počítače je například horší, než jakou má vědec ve svém chytrém telefonu.

Jen dva megapixely

Může za to fakt, že celý projekt se začal připravovat v roce 2004 a je vybaven technologiemi, jež byly špičkové v tehdejší době. Současným požadavkům ale již neodpovídají. Vozítko tak má rovněž například kameru o rozlišení pouhé dva megapixely, což je výrazně méně, než v současné době mají i nejlevnější kompaktní fotoaparáty.

Curiosity představuje první meziplanetární robotický projekt USA v oblasti astrobiologie od 70. let minulého století, kdy z USA startovaly sondy Viking. Na Marsu se naposledy pohybovala americká vozítka Spirit a Opportunity, která svou misi zahájila v roce 2004. Poslední komunikace se Spiritem byla zaznamenána předloni, Opportunity je na Marsu stále činný. Tunové vozítko Curiosity je ve srovnání s nimi dvakrát větší a pětkrát těžší.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.