Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zpráva z Marsu: za tajemný oblak mimozemšťani nemohou

NASA má vysvětlení pro záhadný oblak na Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NASA má vysvětlení pro záhadný oblak na Marsu. | foto: Reuters

PASADENA Americká vesmírná agentura NASA již má vysvětlení pro záhadný oblak, který se objevil na prvních fotografiích po přistání vozítka Curiosity na Marsu. Její vědci definitivně potvrdili, že vozítko zachytilo dopad části podpůrného zařízení, takzvaného nebeského jeřábu, které zajišťovalo navigaci při přistání na planetě.

Nešlo tedy ani o bouři, ani o projev činnosti mimozemšťanů, jak spekulovali někteří lidé na internetu. "Věříme, že jsme zachytili dopad části tohoto zařízení na povrch Marsu," řekl v pátek novinářům pracovník vesmírné agentury Steven Sell. "Skutečnost, že podpůrné zařízení dopadlo přímo za vozítko, je úžasná shoda okolností," dodal.

Záhadný oblak na Marsu zaznamenala zadní kamera vozítka 40 sekund po jeho přistání na planetě tento týden v pondělí. Na pozdějších snímcích už nebyl.

VÍCE ZDE:

Vědci si ale podle Sella byli jistí, že například nešlo o nějaký kaz na fotografii, protože se objekt objevil na více snímcích.

Dva roky na Marsu

Vozítko přistálo na planině Aeolis Palus v kráteru Gale. Před sebou má dva roky výzkumů, jejichž cílem je jasnější pohled na dějiny planety a možné primitivní formy života na Marsu.

Vědci nyní chystají aktualizaci softwaru vozítka. Dosavadní verze je optimalizována na přistání, nová bude připravená na zkoumání povrchu planety. Pokud se nevyskytnou nějaké problémy, měla by aktualizace zabrat čtyři dny. "Začít by se s ní mělo v sobotu," řekl novinářům softwarový inženýr NASA Ben Cichy.

Dodal, že pracovníci vesmírné agentury budou postupovat pomalu, aby předešli chybám, které by mohly ohrozit celou misi. Cichy upozornil na to, že vozítko absolvovalo náročné přistání na Marsu s poměrně zastaralou technologií. Procesor i úložná kapacita jeho palubního počítače je například horší, než jakou má vědec ve svém chytrém telefonu.

Jen dva megapixely

Může za to fakt, že celý projekt se začal připravovat v roce 2004 a je vybaven technologiemi, jež byly špičkové v tehdejší době. Současným požadavkům ale již neodpovídají. Vozítko tak má rovněž například kameru o rozlišení pouhé dva megapixely, což je výrazně méně, než v současné době mají i nejlevnější kompaktní fotoaparáty.

Curiosity představuje první meziplanetární robotický projekt USA v oblasti astrobiologie od 70. let minulého století, kdy z USA startovaly sondy Viking. Na Marsu se naposledy pohybovala americká vozítka Spirit a Opportunity, která svou misi zahájila v roce 2004. Poslední komunikace se Spiritem byla zaznamenána předloni, Opportunity je na Marsu stále činný. Tunové vozítko Curiosity je ve srovnání s nimi dvakrát větší a pětkrát těžší.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...