Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Nechtějí riskovat: 86 procent studentů se přihlásilo k lehčí maturitě

Generálka státních maturit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálka státních maturit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Většina studentů, které čeká zjara státní maturita, se rozhodla pro její lehčí variantu. Více než polovina žáků navíc dala přednost cizímu jazyku jako druhému povinně volitelnému předmětu před matematikou.

Ke státní maturitě, která bude poprvé probíhat v ostré verzi zjara roku 2011, se přihlásilo 98 272 žáků. Z toho se 86 procent maturantů rozhodlo pro lehčí variantu závěrečných zkoušek. Jako druhý, povinně volitelný předmět si vybralo 61 procent žáků cizí jazyk, na matematiku si trouflo jen 39 procent studentů.

Čtěte také


Většina středoškoláků si zvolila snadnější variantu závěrečných testů, obtížnější zkoušku z češtiny si zvolilo jen 8 procent žáků, více si věří u matematiky, k její těžší variantě se přihlásilo 24 procent středoškoláků. Téměř polovina žáků přitom z matematiky při generálce propadla.

U cizích jazyků se studenti také spíše drží jistoty, těžší testy z angličtiny si vybralo 19 procent, z němčiny jen 6 procent studentů.

U generální zkoušky státních maturit, která proběhla na podzim tohoto roku, propadla třetina studentů. Ministerstvo školství to zdůvodňovalo tím, že studenti neměli motivaci se ke zkoušce připravovat a že navíc neměli ještě odvykládanou celou látku.

Rok 2010 v obrazech

Podle ministra Josefa Dobeše (VV) u ostré státní maturity propadne zhruba od 15 do 21 procent maturantů. Problémy budou podle něj mít především studenti nástavbových oborů. 

Senát proti státní maturitě

Projekt státních maturit se nelíbí Senátu, který minulý týden schválil jejich zrušení. O návrhu však bude ještě jednat vláda a poslanci. Zda poslanci návrh podpoří, není jasné. Dobeš to však nepředpokládá. Stejně tak není jisté, zda by zákon stihl vstoupit v platnost ještě před maturitním období.

"Já si nedokážu představit, že by Poslanecká sněmovna ten návrh podpořila," řekl Dobeš. Studenti se prý už nyní poctivě připravují na nové testování, celý proces je v běhu. Příprava státních maturit spolykala nejméně 570 milionů, stamiliony také bude stát každoroční provoz.


,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...