Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Nechtějí riskovat: 86 procent studentů se přihlásilo k lehčí maturitě

Generálka státních maturit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálka státních maturit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Většina studentů, které čeká zjara státní maturita, se rozhodla pro její lehčí variantu. Více než polovina žáků navíc dala přednost cizímu jazyku jako druhému povinně volitelnému předmětu před matematikou.

Ke státní maturitě, která bude poprvé probíhat v ostré verzi zjara roku 2011, se přihlásilo 98 272 žáků. Z toho se 86 procent maturantů rozhodlo pro lehčí variantu závěrečných zkoušek. Jako druhý, povinně volitelný předmět si vybralo 61 procent žáků cizí jazyk, na matematiku si trouflo jen 39 procent studentů.

Čtěte také


Většina středoškoláků si zvolila snadnější variantu závěrečných testů, obtížnější zkoušku z češtiny si zvolilo jen 8 procent žáků, více si věří u matematiky, k její těžší variantě se přihlásilo 24 procent středoškoláků. Téměř polovina žáků přitom z matematiky při generálce propadla.

U cizích jazyků se studenti také spíše drží jistoty, těžší testy z angličtiny si vybralo 19 procent, z němčiny jen 6 procent studentů.

U generální zkoušky státních maturit, která proběhla na podzim tohoto roku, propadla třetina studentů. Ministerstvo školství to zdůvodňovalo tím, že studenti neměli motivaci se ke zkoušce připravovat a že navíc neměli ještě odvykládanou celou látku.

Rok 2010 v obrazech

Podle ministra Josefa Dobeše (VV) u ostré státní maturity propadne zhruba od 15 do 21 procent maturantů. Problémy budou podle něj mít především studenti nástavbových oborů. 

Senát proti státní maturitě

Projekt státních maturit se nelíbí Senátu, který minulý týden schválil jejich zrušení. O návrhu však bude ještě jednat vláda a poslanci. Zda poslanci návrh podpoří, není jasné. Dobeš to však nepředpokládá. Stejně tak není jisté, zda by zákon stihl vstoupit v platnost ještě před maturitním období.

"Já si nedokážu představit, že by Poslanecká sněmovna ten návrh podpořila," řekl Dobeš. Studenti se prý už nyní poctivě připravují na nové testování, celý proces je v běhu. Příprava státních maturit spolykala nejméně 570 milionů, stamiliony také bude stát každoroční provoz.


,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...