Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. listopadu 2019 5:12 Lidovky.cz > Relax > Věda

Některé talenty jsou zpočátku nenápadné, říká místopředsedkyně Mensy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Dítě nadané na sport vede a rozvíjí jeho trenér, i intelektuálně nadané děti však potřebují mentora, řekla místopředsedkyně sdružení Mensa ČR Hana Kalusová. Měly by ho najít s pomocí školy. O spolupráci s řediteli, aktivitách pro nadané děti i objevech skrytých talentů, hovořila Kalusová při dnešním pražském finále Logické olympiády.

Soutěže se letos účastnilo rekordních 71 208 soutěžících, do finále postoupily nejlepší dvě stovky. Potřetí, tentokrát v kategorii středoškoláků, vyhrál Václav Trpišovský z gymnázia Open Gate. Už dříve bodoval v letech 2014 a 2015. Mezi žáky druhého stupně zvítězil Mikuláš Jandík z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze. Mezi dětmi třetích až pátých tříd byl nejlepší Jakub Pazdera ze Základní školy Křídlovická v Brně.

Podle Kalusové je výhoda logické olympiády v tom, že není jen o znalostech, které dítě získá ve škole. Pokud zadá učitel první kolo celé třídě, mnohdy objeví talentované děti, které se dosud neprojevily a vyučující by ani nenapadlo poslat je do jiných soutěží. Ke spolupráci s Mensou, jak na olympiádě, tak i v rámci jiných záležitostí, školy podle Kalusové přistupují různě. Některé jsou aktivní a nadaným dětem se věnují dlouhodobě, jiné s tím začínají. Právě je se Mensa snaží seznámit s těmi zkušenějšími. Jsou však i školy, které o spolupráci nestojí vůbec.

Kalusová upozornila, že zatímco děti nadané sportovně či umělecky mohou svůj talent většinou rozvíjet díky mnoha sportovním klubům i dobré síti základních uměleckých škol, řadě intelektuálně nadaných žáků tato možnost chybí. Měla by jim pomoci právě jejich škola. Nadprůměrný intelekt je, zvlášť pokud to rodiče dítěte zajímá, mnohdy patrný už před nástupem do školy nebo v první třídě. „Děti ale do Dětské Mensy přicházejí v různém věku,“ doplnila Kalusová. Test inteligence mohou absolvovat už pětileté děti. Pro děti Mensa pořádá různé rozvíjející aktivity. Fungují například kluby nadaných dětí, které Kalusová přirovnala k odpoledním kroužkům, příměstské a letní tábory, exkurze nebo zmíněná olympiáda. Na akcích pro dětské i dospělé členy se podílejí dobrovolníci, včetně rodičů.

Místopředsedkyně upozornila, že k činnosti sdružení Mensa patří i školení v NTC metodě, tedy efektivnímu učení dětského mozku, pro učitelky a učitele mateřských škol. Zájem roste. „Myslím, že i učitelé se, stejně jako v jiných oborech potřebují průběžně vzdělávat - jak ohledně technologií, tak i v práci s dětmi, protože i děti se mění,“ podotkla Kalusová.

Mensa

  • Mensa ČR sdružuje zhruba 6000 lidí, 1800 z toho jsou děti. Členem se může stát každý člověk starší 14 let, který dosáhne v testu inteligence výsledku mezi horními dvěma procenty celkové populace. V Česku to odpovídá IQ 130. Dětská Mensa je zájmová organizace právě pro děti od pěti do 14 let.
  • V Česku je podle letošních údajů ministerstva školství evidováno více než 2200 žáků základních škol, které pedagogické poradny označují jako nadané. Ačkoliv jich mírně přibylo, skutečný počet může být podle odborníků až padesátkrát vyšší.
  • Od září 2016 platí vyhláška o vzdělávání dětí se speciálními potřebami. školám umožnila čerpat peníze i na podporu talentovaných žáků. První ročník Logické olympiády se konal v roce 2008.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...