Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Neslibuji zázrak, ale šanci

Andreas Jordan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andreas Jordan | foto: Lidové noviny

PRAHA Léčba nanočásticemi bude v praxi do dvou let, říká v rozhovoru pro LN Andreas Jordan z firmy MagForce Nanotechnologies, která vyvíjí metodu léčby rakoviny s využitím nanočástic a magnetického pole.

LN Vyvíjíte metodu léčby rakoviny s pomocí nanočástic a magnetického pole. Kolik pacientů prošlo klinickými testy?
Zatím jsme léčili šedesát pacientů v univerzitní nemocnici Charité v Berlíně s pomocí nanočástic první generace, tedy těch, které je třeba vpravit přímo do nádoru a rozpálit magnetickým polem. Výsledky klinických zkoušek byly veskrze pozitivní. V lednu zahájíme třetí fázi testů, kterých se zúčastní dalších 65 pacientů.

LN Je možné tímto způsobem léčit jakýkoliv druh rakoviny?
Teoreticky ano, je to univerzální technika. Už jsme úspěšně vyzkoušeli léčbu nádorů v mozku a rakoviny prostaty. Stejně by ale šlo ničit všechny druhy nádorů, které se dnes léčí ozařováním. A později, až pokročíme s vývojem částic druhé generace, bude možné vyrobit také speciální typ částic, které dokážou ničit i metastázy roztroušené v těle.

LN Čím se budou lišit zmíněné nanočástice druhé generace a za jak dlouho se jich dočkáme?
Dnes používané částice musíme aplikovat přímo do nádoru, což například u mozku není jednoduché. Částice druhé generace stačí injekcí vpravit do krevního oběhu a najdou si cestu k nádoru samy podle chemických signálů nemocných buněk. Tyto částice už testujeme na zvířatech, odhaduji, že první klinické testy zahájíme za čtyři až pět let.

LN Do těla se vpravuje několik milionů nanočástic. Co se s nimi stane po skončení léčby? Zůstanou v těle?
Sledovali jsme pacienty po čtyři měsíce od ukončení léčby pomocí zobrazovací metody magnetické rezonance. Zjistili jsme, že po rozpadu nádoru se mrtvé buňky a s nimi i nanočástice přesunou do ledvin a potom se vyloučí spolu s močí. Je to přirozený způsob, jak se tělo zbavuje „biologického odpadu“.

LN Nebrání se imunitní systém těla přítomnosti cizorodých tělísek?
To záleží na jejich velikosti a povrchu. My u pacientů provádíme krevní testy před zákrokem a tři dny po něm. Zatím jsme v žádném případě nezaznamenali aktivaci imunitního systému.

LN Nemá přítomnost kovových částic v těle nějaké vedlejší účinky?
Ne, výzkumy dokázaly, že aplikace našich nanočástic není toxická ani radioaktivní a nijak nepoškozuje zdravou tkáň.

LN Za jak dlouho se pacienti dočkají uvedení nanočástic první generace do běžné praxe?
Tato metoda by měla být schválena v roce 2007. Pak bude k dispozici všem klinikám v Evropské unii.

LN Bude tato metoda cenově dostupná?
Myslím si, že bude cenově srovnatelná se současnou chemoterapií. Tu dnes hradí všechny zdravotní pojišťovny, takže se domnívám, že s léčbou pomocí nanočástic to bude podobné a bude dostupná pro všechny.

LN Nehrozí, že u některých pacientů vzbudíte falešné naděje na uzdravení?
Nikomu nemůžeme na sto procent slíbit, že ho uzdravíme. Nabízíme ale například druhou šanci pro pacienty, u kterých konvenční léčba sehnala a nádor se obnovil.

LN Nebojíte se zneužití nanočástic, například k teroristickým útokům, pokud by místo léku obsahovaly jed?
V minulosti byly všechny, zdůrazňuji všechny vědecké poznatky využity i k vojenským účelům. Tomu se bohužel nedá zabránit, ale není to důvodem, aby se vědecké bádání zastavilo. Snad lidi dostanou v příštích desetiletích rozum. Pokud ne, lidstvo si už beztak vyrobilo desítky jiných metod, jak se samo zahubit - nanotechnologie na tom už nic nezmění.
LN Co si myslíte o nanobotech -programovatelných robotických nanočásticích, které by měly opravovat lidské tělo?
Nanoboti jsou báječným prostředkem pro popularizaci nanotechnologií u širší veřejnosti. Ale možnost jejich výroby je sporná. I kdyby se to podařilo, pořád tu zůstává problém: zatím nevíme, jak proměnit rakovinnou buňku zpátky na zdravou a jak přesně rozeznat nemocnou buňku od zdravé na molekulární úrovni - takže bychom to nemohli naučit ani nanoboty. Kromě toho se dá předpokládat, že by se těmto robotům-vetřelcům bránil imunitní systém těla a záhy by poškodil jejich složité pohonné a ovládací zařízení. Zkrátka - myšlenka nanobotů je spíš dobrým námětem pro sci-fifilmy, jako byla v 60. letech Fantastická cesta,
než slibným přístupem pro medicínu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...