Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ötzi utrpěl před smrtí těžké zranění. Zabili ho?

Ledový muž Ötzi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledový muž Ötzi | foto: ČTK

VÍDEŇ Pravěký muž Ötzi, jehož mimořádně dobře zachované tělo bylo nalezeno před 20 lety na pomezí Rakouska a Itálie, utrpěl krátce před smrtí zlomeninu pravého nadočnicového oblouku. Podle agentury APA mohlo být právě toto zranění příčinou Ötziho smrti. Nelze ale určit, zda muž ke zranění přišel cizím nebo vlastním zaviněním.

Vědci na druhém kongresu věnovaném světoznámé mumii v severoitalském Bolzanu konstatovali, že Ötzi "krátce před svou smrtí utrpěl silně krvácející ránu s frakturou v oblasti pravé očnice kombinovanou s vnitřním krvácením v oční bulvě".

ČTĚTE TAKÉ:

Tento druh zranění může být v extrémních vysokohorských podmínkách smrtelný nezávisle na tom, zda bylo způsobeno cizím zaviněním, například zásahem šípem nebo v souboji, nebo třeba pádem v neschůdném terénu, vysvětlil Karl-Heinz Künzel z innsbrucké univerzity.

Odlišné zabarvení části obličeje
S pomocí speciálního skeneru si vědci všimli odlišného zabarvení kolem pravého oka ve srovnání s levou stranou a také poškození kůže nad frakturou. Pravá část obličeje a čela je zabarvena tmavěji a vykazuje namodralé krystalické usazeniny vzniklé reakcí krevního hemoglobinu - zřejmě z krvácející rány.

Dosud se objevilo několik hypotéz, že Ötzi podlehl zraněním, která utrpěl v boji a jejichž stopy se našly na různých částech jeho těla.

Ötziho objevili 19. září 1991 němečtí manželé Erika a Helmut Simonovi na italské straně Ötztalských Alp ve výšce 3210 metrů nad mořem. Domnívali se, že jde o zahynulého alpinistu. Stáří ledovcové mumie vědci odhadli na zhruba 5300 let. Pochází tedy z mladší doby kamenné.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!