Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pevnost poznání představí svět hub, i po vědecké stránce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

OLOMOUC Pohledem chemiků či botaniků budou moci zkoumat nadcházející víkend houby ze všech pohledů návštěvníci Pevnosti poznání v Olomouci. Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v chemické laboratoři odhalí jedovaté látky nebo si vyrobí originální sáček na sušené houby. Ve dvoudenním tematickém programu nebude chybět ani mykologická poradna a výtvarné aktivity pro nejmenší účastníky, informovali zástupci interaktivního muzea.

Houbám se bude věnovat muzeum celý víkend, program sestavili zdejší pracovníci se zástupci přírodovědecké fakulty a Vojenské nemocnice Olomouc. „Houby v historii vzbuzovaly obavy, a byly dokonce považovány za výtvor ďábla, který pouze mate botaniky. Tato doba je pryč a houby svou velkou rozmanitostí, neuvěřitelnou bizarností tvarů a způsobů obživy právem vzbuzují zájem a obdiv nejen odborných mykologů, ale i široké veřejnosti,“ uvedla Barbora Mieslerová z katedry botaniky.

Houby z českých lesů.
Ne nadarmo používáme pro náhlé invaze nejrůznějšího druhu přirovnání: „Rostou...

Odborníci se s návštěvníky zaměří například na mikroskopickou strukturu hub, seznámí je s širokým spektrem jejich účinků nebo vysvětlí, proč a jak houby způsobují choroby rostlin. Součástí víkendového programu bude mykologická poradna s profesorem Vítězslavem Bičíkem. Zájemci mohou do muzea přinést houby, které nedokážou pojmenovat nebo si nejsou jistí, zda jsou skutečně jedlé, doplnili zástupci muzea.

Analýza půdy i hub

V laboratoři si budou moci zájemci analyzovat houby i půdu, v níž organismy rostou. V expozici Světlo a tma budou studovat zdroje světla. „V expozici si ukážeme, že i houby dokážou vydávat viditelné světlo. Budeme se zajímat o to, zda bychom houby mohli použít jako ochranný štít proti vesmírné radiaci,“ uvedla koordinátorka expozice Anna Krčmářová. Ve výtvarné dílně se zase bude vyrábět plátěný pytlík na sušené houby a magnetické hříbky.

Houbám se bude věnovat v Olomouckém kraji i Vlastivědné muzeum v Šumperku, kde se 12. září otevře Celostátní výstava hub. „Tato výstava se současně koná v roce životního jubilea profesora Bronislava Hlůzy (90 let), na jehož popud se v Šumperku v roce 1999 konala první výstava hub a který se každoročně podílí na jejím pokračování. Proto zvolilo předsednictvo České mykologické společnosti šumperskou výstavu hub celostátní mykologickou výstavou,“ uvedli zástupci muzea na svém webu.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!