Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Potvrzeno: Na Marsu je voda!

Sonda Phoenix přistála na Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sonda Phoenix přistála na Marsu | foto: Foto: www.nasa.gov

Americká vesmírná sonda Phoenix našla definitivní důkaz o existenci vody na povrchu planety Mars. Informovala o tom americká vesmírná agentura NASA. "Máme vodu," řekl v televizní tiskové konferenci William Boynton, šéf týmu vyhodnocujícího údaje půdních analyzátorů na sondě.

Podle prohlášení NASA měli vědci již dříve příznaky o existenci vody na Marsu, ale nyní "se marsovské vody poprvé dotkli a ochutnali ji." Robotické rameno sondy ve středu nabralo zmrzlý vzorek půdy z povrchu planety. V laboratorní peci pak byla půda rozmražena a přitom vznikla vodní pára, zachycená a analyzovaná přístroji, informovali vědci.

Voda je jedním z předpokladů jednoduchých forem života na planetě. Její existence v dostatečném množství je také podmínkou pro případný perspektivní cestu lidské expedice na Rudou planetu.

NASA rovněž oznámila, že prodlužuje plánovanou misi Phoenixu do konce září. Zatím je dostatečně funkční a může tedy rozvinout svůj výzkum i za hranici pouhého zjištění, že je na planetě voda. Nyní by sonda měla svou činnost zaměřit na to, zda se na Marsu mohla někdy vyvinout určitá forma života. Podle dílčích poznatků mohl být Mars dostatečně vlhký a teplý asi miliardu let, poté se podmínky pro život začaly zhoršovat.

Plánovaná životnost sondy, který na Marsu přistála 25 května, byla tři měsíce. Celkové náklady takto stanovené mise byly 420 milionů dolarů (asi 6,44 miliardy Kč). Prodloužení mise do 30. září znamená zvýšení rozpočtu o dva miliony dolarů (asi 30 milionů Kč), uvedl představitel NASA Michael Meyer.

Vědci NASA již dříve naznačovali, že Phoenix narazil při svém bádání na led. Dokud se jej však robotickému rameni nepodařilo v dostatečném množství nabrat a dostat do analyzační pícky k žíhání, nemohly přístroje podat skutečné důkazy o její existenci. To se podařilo až nyní.

Nehledě na několik závad, které sondu postihly, například zkraty na části elektrických rozvodů, se vědcům na dálku daří udržovat Phoenix v chodu a není vyloučeno, že její funkce může pokračovat i po 30. září.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!