21. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Protidrogová novinka: očkování proti kokainu

šňupání kokainu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šňupání kokainu - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Závislost na kokainu je silná a pro její zdolání neexistuje lék, jakým jsou syntetické opiáty (např. methadon) pro narkomany závislé na heroinu. Ve Spojených státech je připravena ke schválení očkovací látka, která by měla narkomanům závislým na kokainu ulevit.

Látka prochází posledním stadiem klinických testů, kde je polovina pacientů z řad narkomanů očkována vakcínou a zbývajícím dobrovolníkům je píchnuta injekce s neúčinnou látkou.

Ani účastníci testů, ani lékaři, kteří efekt očkování následně hodnotí, nemají tušení, kdo dostal očkovací látku a kdo jen neúčinné placebo.

Výsledky finálních zkoušek jsou povzbudivé a americký Úřad pro potraviny a léčiva by mohl v dohledné době "očkování proti kokainu" povolit jako součást léčby ze závislosti na této droze.

INFOGRAFIKA: Očkování na kokain
Infografika: klikněte pro zvětšení

Úskalí léčby

Zavedení vakcíny do výroby a očkování narkomanů se staví do cesty celá řada potíží. Pro farmaceutické firmy jsou narkomani celkem nezajímavá skupina. Vývoj a testování vakcíny jsou vnímány jako riskantní investice, při které se nemusí nemalé vynaložené prostředky vrátit.

Problém bude i se samotným očkováním. Narkoman se k němu musí dostavit opakovaně za dva, čtyři, osm a dvanáct týdnů po první dávce očkovací látky.

To lze u řady narkomanů jen těžko garantovat. Uvažuje se o tom, že by narkoman dostával zaplaceno za každou dávku vakcíny, které se včas podrobí. S postupem vakcinace by částky narůstaly.

Více se dočtete v úterní příloze LN Věda & výzkum

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?