Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Protidrogová novinka: očkování proti kokainu

šňupání kokainu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šňupání kokainu - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Závislost na kokainu je silná a pro její zdolání neexistuje lék, jakým jsou syntetické opiáty (např. methadon) pro narkomany závislé na heroinu. Ve Spojených státech je připravena ke schválení očkovací látka, která by měla narkomanům závislým na kokainu ulevit.

Látka prochází posledním stadiem klinických testů, kde je polovina pacientů z řad narkomanů očkována vakcínou a zbývajícím dobrovolníkům je píchnuta injekce s neúčinnou látkou.

Ani účastníci testů, ani lékaři, kteří efekt očkování následně hodnotí, nemají tušení, kdo dostal očkovací látku a kdo jen neúčinné placebo.

Výsledky finálních zkoušek jsou povzbudivé a americký Úřad pro potraviny a léčiva by mohl v dohledné době "očkování proti kokainu" povolit jako součást léčby ze závislosti na této droze.

INFOGRAFIKA: Očkování na kokain
Infografika: klikněte pro zvětšení

Úskalí léčby

Zavedení vakcíny do výroby a očkování narkomanů se staví do cesty celá řada potíží. Pro farmaceutické firmy jsou narkomani celkem nezajímavá skupina. Vývoj a testování vakcíny jsou vnímány jako riskantní investice, při které se nemusí nemalé vynaložené prostředky vrátit.

Problém bude i se samotným očkováním. Narkoman se k němu musí dostavit opakovaně za dva, čtyři, osm a dvanáct týdnů po první dávce očkovací látky.

To lze u řady narkomanů jen těžko garantovat. Uvažuje se o tom, že by narkoman dostával zaplaceno za každou dávku vakcíny, které se včas podrobí. S postupem vakcinace by částky narůstaly.

Více se dočtete v úterní příloze LN Věda & výzkum

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...