Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Průlom ve výzkumu léčby eboly. Vědci úspěšně vyléčili skupinu opic

Vědci pracující na nadějném léku proti ebole známém jako ZMapp zaznamenali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci pracující na nadějném léku proti ebole známém jako ZMapp zaznamenali... | foto: Shutterstock

WINNIPEG (KANADA) Vědci pracující na nadějném léku proti ebole známém jako ZMapp zaznamenali další úspěch, když se jim pět dní po nakažení podařilo vyléčit opice. O své práci informují v nejnovějším vydání odborného magazínu Nature.

Zda přípravek může skutečně pomoci i lidem, není zatím jasné. Doposud je znám jen fakt, že dva infikovaní Američané se po podání ZMappu uzdravili. Neví se ale, zda to bylo díky tomuto séru. Ebola, jejíž šíření se v západní Africe nedaří zastavit, dosud zabila přes 1500 lidí.

K TÉMATU LÉČBY EBOLY:

"Vývoj ZMappu a jeho úspěch při léčbě opic v pokročilém stádiu nakažení ebolou je velkolepý výsledek," uvedl v komentáři imunolog Thomas Geisbert z univerzity v texaském Galvestonu.

Všechna zvířata se vyléčila

Vědci pod vedením kanadského vědce Garyho Kobingera provedli experiment na 18 opicích druhu makak rhesus, které rozdělili na skupiny po šesti. První z nich podali ZMapp tři dny po nakažení, druhé čtyři dny a třetí pět dní od infikování. S odstupem tří dní pak dostali makakové ještě dvě další dávky léku.

Všechna zvířata se vyléčila, ačkoli většina z nich již měla symptomy nákazy, jako jsou vysoké teploty, zvýšený počet bílých krvinek a nedostatek krevních destiček. Krvácení ze sliznic zcela zmizelo.

V rámci experimentu tři další makakové činili kontrolní skupinu, která lék nedostala. Žádná z těchto tří opic nákazu nepřežila.

Lék Zmapp

Vědci již dříve ZMapp na opicích úspěšně zkoušeli, s léčbou zvířat ale začali mnohem dříve od jejich nakažení.

K aktuálním testům na zvířatech, jak upozornila agentura DPA, sice odborníci použili jiný kmen eboly, než který se nyní šíří v západní Africe, ale v dalších pokusech na buněčných kulturách zabránil ZMapp šíření i aktuálního typu viru.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!