Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
20. dubna 2010 15:28 Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Discovery po několika odkladech úspěšně přistál na Floridě

Raketoplán Discovery úspěšně přistál na Floridě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery úspěšně přistál na Floridě | foto: Reuters

MYS CANAVERAL, USA Raketoplán Discovery vracející se z dvoutýdenní mise k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes po předchozích dvou odkladech zaviněných počasím úspěšně přistál na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Stroj se sedmičlennou posádkou na palubě dosedl na přistávací plochu v 15:08 SELČ.

První dnešní pokus, plánovaný na 13:34 SELČ byl kvůli deštivému počasí a mlze odložen. Řídící středisko nařídilo posádce v čele s velitelem Alanem Poindexterem, aby ještě jednou obletěli Zemi v naději, že se později vyčasí. Po další zhruba hodině a půl už byl raketoplán na zemi. Jako záložní přistávací plocha byla připravena rovněž Edwardsova základna v Kalifornii.

Už v pondělí znemožnily přistání raketoplánu déšť a zamračená obloha. Posádka si tak pobyt v kosmu musela o den prodloužit.

Tým, jehož součástí jsou hned tři ženy, se vrací z mise k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kam dopravil zásoby i součásti vybavení. Instalace zásobníku s chladícím médiem si vyžádala tři výstupy astronautů do volného kosmického prostoru.

Pro Discovery tím končí předposlední kosmický let. Do konce roku jsou ještě naplánovány tři starty raketoplánů. V polovině května poletí na svou poslední cestu Atlantis, v červenci Endeavour a v září Discovery. Poté NASA provoz raketoplánů po 30 letech zastaví.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...