17. února 2018 6:31 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Řepa vedle hrachu měla jinou barvu i strukturu. Čím to je?

Řepa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řepa | foto: Prirodovedci.cz

I na svém záhonu můžete čas od času najít velmi zajímavé úkazy. Pro odborníky bývá ale vysvětlení zpravidla hračkou. Na otázku odpovědel Mgr. Dimitrij Tyč z katedrý experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK.

Za rozdílem bude stát pravděpodobně nehomogenita záhonu, zejména pokud jde o distribuci živin. Svou roli jistě sehrála i blízkost hrachu, tj. rostliny fixující vzdušný dusík pomocí hlízkovitých bakterií na kořenech. Část takto získaného dusíku mohla být rostlinami řepy blíže k hrachu využita pro růst biomasy (bulvy i listoví), což se mohlo projevit na velikosti/struktuře bulvy resp. sytosti listů.

Červená řepa, jak známo, velmi ochotně akumuluje nitráty (forma dusíku). Tuto hypotézu by šlo pokusně ověřit nerovnoměrným dusíkatým hnojením rostlin v průběhu sezony. Při konzumaci rostlin s vyššími obsahy nitrátů, zejména pak u dětí, však hrozí zdravotní obtíže.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.