Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rok na ‚Marsu‘ znamená jednu sprchu týdně. Na Havaji skončil experiment NASA

Opouští stanici, po roce se vrátí k rodinám a okusí čerstvé jídlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opouští stanici, po roce se vrátí k rodinám a okusí čerstvé jídlo | foto: Reuters

Honolulu Na Havajských ostrovech skončil v neděli druhý nejdelší simulovaný pobyt na Marsu. Šest vědců rok zkoumalo v izolované stanici na nejvyšší havajské hoře Mauna Loa podmínky výpravy na rudou planetu.

Na konci cesty jsou to vždy maličkosti, na něž se poutníci těší. V neděli skončilo jedno „putování“ pro šest členů mezinárodního vědeckého týmu. Projekt na nejvyšší hoře Havaje Mauna Loa simuloval rok života na rudé planetě.

Uvnitř stanice měli k dispozici každý svůj malinký pokoj s lehátkem a pracovní stolem a měli jen omezený internetový kontakt s rodinou a přáteli. Po celý rok také jedli pouze rozpustné potraviny.„Nejvíc mi chyběla čerstvá rajčata a koupání v moři,“ uvedla pro Die Welt třicetiletá geofyzička Christiane Heinicke. Po 365 dnech ve výzkumné stanici se její přání může vyplnit. Neobvyklý experiment končí.

Tři ženy a tři muži opouští svůj ‚vesmírný domov‘ v nadmořské výšce 2500 metrů. Jdou lehce – skafandry, které museli oblékat při každé výpravě do neúrodné lávové krajiny, leží uvnitř. Kolegové vítají návrátilce radostnými pozdravy: „Vítejte na Zemi!“ Po krátkém objetí se konečně podává čerstvé jídlo - dlouho postrádané ovoce a zelenina.

Mars-500

Dosud nejdelší simulací podmínek pobytu na Marsu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Tři Rusové, Číňan, Ital a Francouz opustili své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Koroljovu nedaleko Moskvy až po 520 dnech.

Každý vědec měl při své dobrovolné izolaci také speciální úkol. Saská výzkumnice Heinicke měla za úkol ověřit, zda lze z lávové půdy získat vodu. „Skutečně, je možné, i když se půda zdá být úplně vyschlá. Na Marsu to bude fungovat,“ myslí si vědkyně.

Nuda a žádné soukromí

Podstatné je, mít s sebou něco, s čím se můžete zabývat. Největším nepřítelem je totiž nuda. Důležité také je, umět jednat s lidmi, dokázat se přizpůsobit a najít své místo v daném kolektivu. „Pokud toho nejste schopní, nemáte tu, co dělat,“ dodává.

Tým složený z francouzského astrobiologa, německé geofyzičky a čtyř Američanů – pilota, architekta, novináře a půdního experta byli uzavřeni ve vědecké stanici o průměru 11 metrů a výšce šest metrů.

Cyprien Verseux, francouzský astrobiolog, jeden z týmu

Cyprien Verseux, francouzský astrobiolog, jeden z týmu

Kromě nudy byl nepříjemný i nedostatek soukromí. „Je to jako byste měli spolubydlící, kterých se nemůžete zbavit. Jsou tam prostě pořád, nemůžete jim utéct,“ řekla serveru BBC vedoucí mise Carmel Johnson.

V rámci společného projektu Havajské univerzity a americké vládní agentury NASA šlo již o čtvrtou a dosud nejdelší misi. Projekt Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) začal v roce 2012 a mise se postupně prodlužovaly. Skupina vědců testovala, jak si lidé poradí při dlouhodobém pobytu ve ztížených životních podmínkách a stále stejném kolektivu. Samotná cesta na rudou planetu může trvat jeden až tři roky.

„Můj osobní dojem je ten, že mise na Mars je v blízké budoucnosti reálná. Myslím, že technologické i psychologické překážky se dají překonat,“ uvedl jeden ze členů týmu Francouz Cyprien Verseux.

Nyní se chystají dvě další osmiměsíční mise pro léta 2017 a 2018. Na jejich účastníky je vypsán konkurz, do něhož se lze přihlásit do 5. září.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...