Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sex má na mozek stejný vliv jako kokain, zjistili vědci

Sex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex | foto: Shutterstock

ŘÍM Uklidňuje, působí proti depresi a proti bolestem a zřejmě i příznivě ovlivňuje paměť. Je jako droga, neboť působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin a čokoláda. A na muže má uspávací vliv. Takové jsou účinky sexu na lidský mozek, zjistili vědci.

„Jestliže pochopíme, jak sexuální aktivita působí na neurologické úrovni, může nám to pomoci osvětlit i jiné zdravotní problémy. Není však zrovna jednoduché vypichovat takové studie, protože výzkum na tomto poli je ještě ve fázi vývoje. Vědci teprve začínají poodhalovat závoj nad tímto tajemstvím,“ vysvětluje profesor psychologie na Rutgersově univerzitě v americkém New Jersey Barry R. Komisaruk.

Dosud je tedy známo, že sex působí jako droga. Vědci potvrzují, že se člověk díky němu cítí dobře. Proto po něm toužíme a věnujeme tolik času hledání partnera. Pocit radosti, který vyvolává, je ve velké části spojen s uvolňováním neurotransmiteru dopaminu, který v mozku aktivuje centra odměny a podobá se působení některých substancí nebo drog.

Lepší než antidepresivum

„Užívání kokainu a provozování sexu nevyvolává přesně tentýž pocit, ale oboje se dotýká týchž oblastí mozku,“ upřesňuje docent psychologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Timothy Fong. A profesor Komisaruk připomíná, že také kofein, nikotin a čokoláda aktivují centrum odměny v mozku.

Orgasmus - ilustrační foto

Orgasmus - ilustrační foto

Působí jako antidepresivum. Studie Newyorské státní univerzity z roku 2002 ukázala, že ti, kdo provozují sex bez prezervativu, trpí méně depresivními příznaky než ti, kdo ho používají. Vědci vyslovili domněnku, že některé látky obsažené v semenu, například estrogeny a prostaglandiny, mají antidepresivní účinky. Vědci však doporučují sex bez ochrany pouze mezi stálými partnery. „Jsou i jiné prostředky, jak si zlepšit náladu, ale neexistuje žádný jiný, který by zabránil přenosu pohlavních chorob,“ varují.

Sex ale může vyvolat i opačný účinek. Existuje totiž jakýsi druh „deprese po sexu“, který pociťovala asi třetina účastníků studie. Jak ale dodává italský list La Repubblica, tento jev je třeba ještě osvětlit.

Sex ulevuje v bolesti. Podle jedné německé studie vypovědělo 60 procent jejích účastníků trpících migrénou, že jim sex částečně či zcela od bolesti ulevil. Jiné výzkumy ukázaly, že u žen stimulace oblasti bodu G zvyšuje práh bolestivosti. Tento jev může být spojen s hormonem oxytocinem, nazývaným hormon lásky, uvádí Beverly Whippleová z Rutgersovy univerzity.

Sex uklidňuje

Sex může dočasně „anulovat“ paměť. Každoročně zažije téměř sedm osob ze 100.000 takzvanou přechodnou globální amnesii. „Prázdno“ v hlavě trvá od několika minut do několika hodin a v této době si člověk nemůže vzpomenout ani na zcela nedávné události, ani si nemůže nic zapamatovat. Naštěstí to vždy bez následků přejde.

Sex však může paměť zřejmě i zlepšovat. Přinejmenším se to ukázalo při pokusech s hlodavci, kdy vědci nechali jednu skupinu myší provozovat sex jen jednou za 14 dní a druhou po tuto dobu nechali zabývat se touto činností denně. Ve druhé skupině byl zaznamenán větší růst neuronů v hipokampu, oblasti mozku spojené s pamětí. Podobný jev je však třeba u člověka ještě ověřit.

Sex uklidňuje: podle jednoho výzkumu dokázaly osoby vzápětí po sexu lépe reagovat na silně emotivní situace. Tento jev je spojen s poklesem krevního tlaku. Konečně sex navozuje spánek, a to více u mužů než u žen. To je podle vědců spojeno s vlivem ejakulace na prefrontální kortex, který po dosažení vrcholu potěšení jakoby vypnul. Je to spojeno s vylučováním oxitocinu a serotoninu a může to vysvětlovat, proč je muž po sexu malátný. Ženy dobře vědí, že se to stává, a nyní mohou také pochopit, proč to tak je.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!