Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Školní uniformy si žáci chválí. Ostatní školy je přesto neplánují

Malý školák (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý školák (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Školní uniformy, které před rokem zavedla první veřejná škola v Česku, si pochvalují děti, rodiče i kantoři. Základní škola Františky Plamínkové v Praze v tomto ale zřejmě zůstane i nadále ojedinělá, další školy se do zavedení jednotného oblečení nehrnou. Podle ředitelky pražské školy Ivany Lisové sice uniformy u dětí formují pocit příslušnosti ke škole i kulturu oblékání, vše ale závisí na souhlasu rodičů.

"Rodiče chtějí pokračovat," řekla Lisová s tím, že zatímco uniformy nosili loni jen žáci prvních ročníků, letos se stejnokroje rozšíří i do druhých tříd. Některé děti prý ale nebudou uniformy nosit úplně pravidelně, zejména jedna holčička si prý stěžovala, že nemůže nosit i své vlastní oblečení.

ČTĚTE TAKÉ:

Školáci jsou prý pyšní, že se svou uniformou odlišují od ostatních dětí z Letné, rodičovské výtky se týkaly spíš jen vzhledu oblečení.

Proto se uniformy sestávající z modrého trička a mikiny pro chlapce a růžového pro dívky od září změní. Chlapci i dívky budou mít bílé polokošile a každé z dětí červený a modrý svetřík. Dívčí svetry budou propínací, chlapecké s výstřihem do V. Kalhoty a sukně budou moci nosit děti podle svého, doporučené jsou tmavší barvy.

Lepší materiál

"Uniformy bude šít jiná firma, jejich novou podobu navrhli sami rodiče. Chtějí pro děti lepší materiál a víc se přiblížit tradici anglické módy," vysvětlila Kateřina Nezvalová ze sedmé městské části. Právě radnice uhradí oblečení téměř padesátce prvňáčků, komplet pro jedno dítě sestávající ze šesti triček, dvou svetrů a jedné košile pro sváteční příležitosti vyjde na 2000 korun. U druháků zaplatí polovinu ceny rodiče a polovinu sponzoři.

"Jejich nasazení (uniforem) budeme testovat teprve druhým rokem a čekáme, jaké bude mít výsledky. O jejich rozšíření do dalších škol tedy zatím neuvažujeme," dodala Nezvalová.

Další školy uniformy nechystají

O tom, že by stejnokroje chtěly zavádět další školy v republice, nemá žádné informace ani ministerstvo školství. Jana Holíková z ministerstva ale upozornila, že školy nemají povinnost případné zavedení uniforem nikde hlásit.

"Záleží jen na domluvě s rodiči," upozornila Lisová. Podle průzkumu společnosti SANEP z letošního března by bylo pro zavedené jednotného oblečení na školách 40 procent lidí. Kromě budování hrdosti na školu mají uniformy sloužit hlavně ke stírání sociálních rozdílů. Právě tyto rozdíly totiž podle 70 procent respondentů dělají mezi školáky problémy.

Uniformy už v Česku dříve zavedly některé soukromé školy, například gymnázium Open Gate v Babicích u Prahy patřící miliardáři Petru Kellnerovi nebo pražská základní a střední škola Dino Schools.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?