Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Školství neumí poznat nadané děti, jejich talent přichází vniveč

školáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy školáček | foto: Shutterstock

BRNO České školství stále nevěnuje nadaným dětem takovou pozornost, jakou by potřebovaly pro plný rozvoj svých schopností. U některých se o jejich mimořádném talentu ani neví, protože jej učitelé nerozeznají.

Nadání se někdy projevuje nezvyklým způsobem nebo je provázeno třeba poruchou učení či jiným handicapem, řekli novinářům odborníci z Masarykovy univerzity, kde odstartoval projekt zaměřený právě na rozumově nadané děti.

ČTĚTE TAKÉ:

Učitelé často považují za nadané žáky ty, kteří jsou snaživí a dobře plní zadané úkoly, což je však značně omezený pohled. Zatímco bystré dítě umí odpovídat, má dobré nápady a často bývá vůdcem skupiny vrstevníků, nadané dítě klade další otázky, má neobvyklé nápady a často pracuje samostatně, případně vyhledává společnost starších dětí.

Podle odborníků jsou v populaci asi dvě až tři procenta žáků s mimořádným nadáním, takže jich do základních škol chodí možná přes 20 tisíc. Pedagogům se ale podle statistik z roku 2010/2011 podařilo identifikovat jen 1088 nadaných dětí.

Potíže ve škole - ilustrační foto

"Příležitost k adekvátnímu rozvoji talentu tak dostává jen velmi malá část z nich. Rádi bychom tento nepříznivý stav změnili," uvedla vedoucí projektu Šárka Portešová z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Projekty pro žáky i učitele
Pro nadané žáky na zapojených školách v Jihomoravském kraji nyní vzniknou dva vzdělávací programy, které pomohou s rozvojem jejich nadprůměrných schopností. Odborníci chtějí speciálně pracovat zvláště se žáky, kteří vynikají v matematice. Pozornost věnují také rozvoji jejich sociálních dovedností.

Další část projektu cílí na učitele. "Chceme jim poskytnout více informací v oblasti identifikace, specifik talentovaných dětí i rizik spojených s nevhodnými způsoby jejich vzdělávání," uvedla Portešová.

Vzniknou dva nové online kurzy, které učitelům pomohou s didaktickou i psychologickou částí jejich práce. Od července začne plně fungovat také speciální portál www.nadanizaci.cz. Celý projekt nazvaný Centrum Masarykovy univerzity pro rozvoj nadaných dětí v Jihomoravském kraji má rozpočet 5,5 milionu korun.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!