Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premianty vysála Praha, střední Čechy propadly

Věda

  10:04
PRAHA - Sestavili jsme žebříček krajů podle výsledků maturit, ohlásilo před časem ministerstvo školství. První příčku obsadila Praha, na chvostu se umístila trojice krajů Ústecký, Karlovarský a Liberecký. Takové uspořádání asi nikoho příliš nepřekvapilo. Jenže hned před zmíněnou pohraniční trojicí se v žebříčku objevil Středočeský kraj. Skončil na jedenáctém místě z celkových čtrnácti. To už však překvapení bylo. Jak je to možné? Kde hledat příčiny?

Ač je Středočeský kraj zhruba stejně lidnatý jako Praha (žije v něm asi 1, 27 milionu obyvatel), je v metropoli o třetinu více maturantů (dvanáct tisíc).

Žebříček krajů

 1. Praha
 2. Královéhradecký
 3. Jihomoravský
 4. Vysočina
 5. Jihočeský
 6. Zlínský
 7. Pardubický
 8. Olomoucký
 9. Moravskoslezský
 10. Plzeňský
 11. Středočeský
 12. Liberecký
 13. Karlovarský
 14. Ústecký

V Praze je také dvojnásobný počet gymnázií (68 oproti 34 ve Středočeském kraji).

Kdo naplňuje pražské školy? „Spousta nadanějších Středočechů dojíždí do pražských gymnázií a průmyslovek, takže jejich dobré výsledky v maturitě jsou vykázány v Praze,“ vysvětluje docent Daniel Münich z CERGE-EI, společného pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy.

Do Prahy studenty lákají kvalitní školy, široký výběr studijních programů a většinou i snadná dopravní dostupnost. Dojíždět třeba z Kladna do Prahy je také rozhodně snazší než cestovat z Kladna do Kolína či jinam po kraji.

Docent Münich odhaduje, že se to týká až čtyřiceti procent maturantů bydlících ve Středočeském kraji.

Autor: