Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

TOP 09 chce změny v maturitách. Do dvou let

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA - TOP 09 chce zafixovat současnou podobu maturit jen na jeden rok místo navrhovaných dvou. Poté chtějí jednu úroveň maturit a tři povinné předměty, studenti by také měli skládat státní maturitu jen prostřednictvím didaktického testu.
  11:17aktualizováno  16:01

Návrh poslankyň Věcí veřejných a KSČM, který chce udržet jednotné maturity beze změn po dva roky, má ve středu projednávat sněmovna. Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) se strany neustálým propíráním státních maturit chtějí jen zviditelnit.

"Podaný návrh by bez jakéhokoli zhodnocení letošních maturit znemožnil zkvalitňování státní maturity a zakonzervoval současnou podobu na dva roky," uvedla předsedkyně školského výboru Anna Putnová .

Jak dopadly státní maturity:

Dvě úrovně obtížnosti zkoušek, ze kterých si mohou studenti vybrat, jsou prý nelogické a nepovedou ke zvýšení kvality středních škol. "Ústní část zkoušky se navíc ukázala být i přes zavedení pravidel ne zcela objektivní, proto je třeba se zaměřit především na formu didaktického testu," myslí si Putnová.

Testy budou zveřejneny
Stejně se před časem vyjádřil i ředitel soukromého pražského gymnázia PORG Václav Klaus, jehož škola dopadla při maturitách nejlépe. Podobný názor má také opoziční ČSSD. Senátor a stínový ministr ČSSD Marcel Chládek nedávno novinářům řekl, že chce s učiteli, studenty i odbornými experty diskutovat o tom, že by společnou část státní maturity tvořil pouze test ověřující základy znalostí českého jazyka, cizího jazyka a matematiky. Školy by pak měly připravit profilovou část maturity, a to písemné i ústní zkoušky.

V rámci zvýšení transparentnosti chce TOP 09 zveřejnit veškeré smlouvy s dodavateli a po skončení testování okamžitě zveřejnit testové otázky na internetu.

"Odmítám přihlížet tomu, jak si maturitní zkoušku jednotlivé politické strany a hnutí půjčují pro zviditelňování své činnosti," reagoval na dnešní vystoupení Putnové ministr školství Dobeš. Zavedení změn až po dvou letech chce prý proto, že žáci, školy a učitelé potřebují stabilitu. "Zároveň za tu dobu získáme zkušenosti z elektronického testování žáků základních škol, které budeme moci po vypršení platnosti aktuálních smluv uplatnit i v maturitních ročnících," dodal.

Původně totiž měl napřesrok k češtině přibýt povinně ještě cizí jazyk, jako třetí předmět by měli studenti na výběr mezi matematikou, společenskovědním základem a informatikou. Tato změna by prý ale podle úředníků přinesla více byrokracie.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat