Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzdělávání

Nenápadný vítěz státních maturit: církevní školy

Státní maturity, ilustrační foto foto:  František Vlček, Lidové noviny

Doporučujeme
PRAHA - Překvapení státních maturit? Úspěch církevních škol. Mezi deseti neúspěšnějšími středními školami najdeme hned tři. Po jedné z Prahy, Brna a Českých Budějovic.
  20:05

Dobrý výsledek církevních škol podle jejich pedagogů souvisí s přístupem k žákům. "Fungujeme jako škola, která vychází z kulturních tradic, ze vztahu ke studentům, dáváme důraz na mezilidské vztahy. V takových školách se lépe studuje, není to tak studené a odtažité. Tím jsou církevní školy typické," řekl LN Petr Kolář, zástupce ředitele na pražském Arcibiskupském gymnázium v Praze, které je třetí nejlepší v republice.

Úspěch gymnázií
TOP 10 dle výsledků státních maturit se skládá výhradně z gymnázií. Kromě tří církevních je tu šest veřejných a jedno soukromé. V Česku je přitom z celkem 1423 škol církevních pouze 36, soukromých máme 325 a veřejných 1062.

VÝSLEDKY STÁTNÍCH MATURIT NAJDETE ZDE

Deset nejlepších českých středních škol. Podívejte se na ně

"Z půl milionu studentů, kteří se v letošním školním roce hlásili na střední školu, jich na církevní školy zamířilo devět tisíc," uvedla mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání Bohumila Beranová.

Z mimopražských maturantů dopadli nejlépe studenti Cyrilometodějského gymnázia a SOŠ pedagogické v Lerchově ulici z Brna. Škole patří nejen páté místo v celostátním žebříčku gymnázií, ale i první místo v Jihomoravském kraji.

Možnost zahraničních výjezdů
Za důvod úspěchu považuje ředitel gymnázia Jiří Haičman hlavně to, že žáci mohou díky kontaktům školy s církevními ústavy v zahraničí studovat načas mimo Českou republiku. "Jednotlivci mohou i do Spojených států, spolupracujeme s gymnázii v Rakousku, ve Francii i na Ukrajině, takže úroveň výuky jazyků tím velmi vzrůstá.

Přestože právě státní maturity vynesly nyní "jeho" školu na výsluní, Haičman sám prý nepatří ani k jejich aktivním odpůrcům, ale ani k nekritickým zastáncům. "Je dobře, že se do toho problému konečně řízlo a začalo se, nějaké celostátní porovnání být musí. Je to ale velmi drahé a nepovažuji ani za správné spojení gymnázií, odborných škol a učilišť, to je opravdu míchání jablek s hruškami," podotkl Haičman.

Je nutné být věřící?
Jít studovat do církevní školy neznamená, že musíte být věřící. "Není to podmínka, aby byl student věřící. Mají tu k dispozici duchovní aktivity, ale je to na jejich svobodném výběru," uvedl Kolář s tím, že vedení školy ani nezjišťuje, kolik věřících u nich studuje. "Odhadujeme, že to bude půl na půl, ale nikdy se na to nikoho neptáme," dodal.

Desítku nejúspěšnějších škol uzavírá českobudějovické Biskupské gymnázium. "Snažíme se přimět studenty k tomu, aby si nezáviděli a nesváděli své chyby na druhé. Někdo v tom určitě může najít křesťanství," řekl LN ředitel gymnázia Zdeněk Dvořák. Rodiče studentů jsou s přístupem pedagogů spokojeni. "Připadá mi, že jsou k dětem vstřícnější než na některých jiných školách, snaží se je opravdu něco naučit," uvedl Zbyněk Mrvík, jehož dvě děti na gymnáziu studují.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!