15. července 2015 21:50 Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda New Horizons poslala první snímky Pluta a jeho měsíce

Bližší pohled na Pluto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bližší pohled na Pluto. | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) obdržel první první snímky z průletu kolem Pluta s vysokým rozlišením, na kterých je možné pozorovat řadu hor stoupajících 3,5 kilometru nad povrchem ledového tělesa. Získaná data z mise bude americká sonda New Horizons vysílat na Zemi šestnáct měsíců.

Sonda již v úterý proletěla kolem planety v nejmenší vzdálenosti 12,5 tisíc kilometrů a naplnila svou hlavní výzkumnou misi, která začala startem před víc než devíti lety. 

Pluto je od nás vzdálené 4,8 miliardy kilometrů, signál na zem letí 4,5 hodiny.

Vědci jsou podle rozhlasové stanice BBC zatím zdrženliví v komentáři k obrázkům, které nicméně označují za ohromující. Potřebná data získaná sondou zatím nemají k dispozici, a veškeré závěry se proto podle nich zatím blíží spekulacím. Za největší novinku prozatím označují fakt, že Pluto a jeho měsíce zřejmě nejsou mrtvé planety, že jejich povrch je relativně mladý a aktivní.

Sonda New Horizons je vůbec prvním kosmickým tělesem, které k trpasličí planetě dorazilo. Vědci zatím neměli příležitost Pluto podrobněji prozkoumat. Na to, aby mohli planetku sledovat například teleskopem, je Pluto od Země příliš daleko. Sonda o velikosti klavíru se u Pluta zdržela jen chvíli. Kolem trpasličí planety neměla v plánu obíhat a proletěla kolem ní rychlostí 49 tisíc kilometrů za hodinu.

Rozdíl mezi povrchy Pluta a jeho měsíce Charona za použití filtrů.

Rozdíl mezi povrchy Pluta a jeho měsíce Charona za použití filtrů.

R. Gramblička konečně! paráda... 7:00 16.7.2015
I. Jemelka ti amici se musi neustale necim chlubit 22:49 15.7.2015
J. Jurax A neštve Vás, že mají čím? 0:09 16.7.2015
R. Gramblička :-))) 7:01 16.7.2015