Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Studenti obchodují s kredity. Vydělávají tisíce

Student, peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student, peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze běží obchod s takzvanými kreditovými poukázkami. Studenti si jejich prodejem mohou vydělat i několik tisíc. Po přijetí na školu obdrží kreditové poukázky. Těmi studenti „platí“ za provedené zkoušky nebo zápočty.

„Poukázek je o dvacet procent více, než kolik musí získat kreditů. To znamená, že během studia může dvacet procent věcí neudělat,“ vysvětlil proděkan pro studium Dan Šťastný.
Ti úspěšnější studenti pak své nevyužité poukázky mohou třeba prodat jiným. Vedení ostatních fakult však z tohoto systému příliš nadšená nejsou. „S handlováním kreditů na fakultě podnikohospodářské nepočítáme,“ ohradil se děkan Jaromír Veber.

A přidávají se i další. Podle děkana fakulty financí a účetnictví Petra Dvořáka je vyčerpání přidělených poukázek známkou toho, že student na školu nemá. „Důvod, proč něco podobného nezavedeme, je v tom, že chápu počet přidělených náhradních kreditových poukázek jako určitý parametr náročnosti studia,“ podotkl děkan Dvořák.

PSALI JSME:

„U nás přidáváme náhradní kreditové poukázky výjimečně, většinou pouze v případě, že studentovi chybí k dokončení studia jen velmi málo,“ upozornil.
Systémem se zabývalo i ministerstvo školství. Žádné prohřešky proti vysokoškolskému zákonu nebo studijnímu řádu ale neobjevilo.

Stal se z toho byznys

Z přebírání kreditových poukázek se na Národohospodářské fakultě stal byznys, který připomíná obchodování na burze. Důležité je vystihnout správný moment, kdy poukázky kupovat. Většina studentů je prodává nebo nechává vydražit.

„Ceny kolísají, někdy může za poukázku student zaplatit 150 korun, jindy ale i 600,“ říká dnes již doktorandka Jana Švubová. „Na začátku letního semestru bývají ceny vyšší, naopak na konci jsou nižší. Končí víc studentů, kteří vědí, že už poukázky nebudou potřebovat,“ vysvětluje. Sama si prodejem nepotřebných kuponů vydělala přes čtyři tisíce korun.

Systém obchodování s poukázkami vymysleli sami studenti a pochvalují si ho podobně jako vedení fakulty. „Systém penalizuje ty, kterým na jiných fakultách stačilo dojít za děkanem a přemluvit ho, aby jim připsal ještě pár poukázek. Celé to stálo čistě na tom, jak průbojní a drzí byli studenti. Je tam určitý prostor pro korupci. To jsme chtěli eliminovat,“ vysvětlil Šťastný.

„Dobří studenti teď dostávají zaplaceno, stejně jako dostávají prospěchová stipendia,“ podotkl Šťastný. Upozornil také, že počet poukázek, které si student může nechat připsat od kolegů, je omezený. Užívání kreditových poukázek na VŠE je mezi vysokými školami ojedinělé. Jiné univerzity zatím o systém zájem neprojevily.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...