Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Teleskop NASA objevil u Saturnu největší prstenec ve sluneční soustavě

Kde leží nově objevený prstenec Saturnu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde leží nově objevený prstenec Saturnu | foto:  Šimon, Lidové noviny

Pasadena Největší, ale zatím nikdy nepozorovaný prstenec planety Saturn objevil Spitzerův vesmírný teleskop americké NASA. Leží na nejvzdálenějším okraji Saturnova systému a jeho rovina oběhu je o 27 stupňů odkloněna od roviny oběhu hlavního prstence Saturnu.

Objev vysvětluje záhadu Saturnova měsíce Japetu (Iapetu), měsíce dvou tváří: světlé a tmavé. Astronomové předpokládali, že znečištění povrchu musí být z vnějšího zdroje, ale ten se nikdy nepodařilo určit. Uspěli až Anne Verbiscerová a Michael Skrutskie z univerzity ve Virginii spolu s Douglasem Hamiltonem z univerzity v Marylandu.

Na snímcích infračerveného teleskopu Spitzer se jim podařilo identifikovat řídký prstenec složený z ledových a prachových částic. Ačkoli prach v prstenci je velmi chladný - minus 193 stupňů Celsia – jeho tepelné záření lze na chladném pozadí vesmíru přece jen zachytit.

Nový prstenec svými rozměry zdaleka překonává dosavadního rekordmana, Saturnův prstenec E. Leží ve vzdálenosti přibližně 6krát až 20krát větší, konkrétně asi 5,95 až 11,9 milionu kilometrů od Saturnu.

Zdrojem částic v prstenci jsou patrně srážky komet a jiných těles s vzdálenějšími měsíci Saturnu, jako je Fébé (Phoebe). Při srážkách vznikají částice, které pak objekty v oblasti prstence dále "obrušují" a tím se vytváří další materiál pro prstenec.

Prstenec přírůstky potřebuje, protože především větší úlomky postupně padají do gravitační pasti Saturnu. Právě ty jsou zdrojem znečištění na tváří Iapetu, patrného na připojené fotografii.

Saturnův měsíc Iapetus

Na rozdíl od ostatních prstenců dráha "nováčka" nekopíruje rovník Saturnu, ale odklání se od něj o 27 stupňů. Leží totiž velmi daleko od planety, a tak na něj nemá tak silný vliv její gravitace a ke slovu se dostávají jiné, mnohem slabší síly.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!